Żywność dla niemowląt musi dostarczać maluchom wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. Sprawą zdecydowanie drugorzędną jest fakt, czy będą to gotowe posiłki czy własnoręcznie przygotowane

Żywność dla niemowląt? Masz wybór!

Młodzi rodzice poddawani są różnego rodzaju naciskom. Pod płaszczykiem dobrych rad wciskane są im jedynie słuszne sposoby postępowania dotyczące opieki, pielęgnacji i żywienia ich dzieci. Zagubieni w nadmiarze informacji i przytłoczeni siłą bodźców, przestają ufać swojej intuicji. To błąd. Nie ma bowiem jednej uniwersalnej recepty na każdy rodzicielski problem i jedynego słusznego sposobu postępowania. Tak jak nie ma przecież dwójki takich samych dzieci – każde jest inne i każdemu należy się indywidualne podejście. Żywienie niemowląt? Oto co podpowiada mi moja intuicja.

Be or not to be, czyli…

Wybór między gotowymi posiłkami w słoiczkach a tymi gotowanymi przez nas jest łatwy... Po prostu wybierzmy to, co jest dla nas wygodniejsze… gotowe dania w słoiczkach, czy własnoręcznie przygotowane posiłki? Nie brakuje zwolenników jednej i drugiej opcji. Jest też cała masa tych, którzy łączą oba sposoby żywienia dzieci – zawsze zaliczałam się do tej właśnie grupy. Jeśli akurat gotowałam domowy obiad dla starszych członków rodziny, starałam się przygotować go tak, by i niemowlę mogło zjeść. Jak? Rezygnując z ostrych przypraw (każdy może sobie przecież doprawić swoje danie, wedle własnego uznania i gdy już ma je na talerzu) lub oddzielając porcję dla niemowlaka przed przyprawianiem. W zależności od wieku malucha – rozdrabniałam mniej lub bardziej jego posiłek używając do tego najpierw blendera, a potem po prostu widelca i noża (o tym jaką konsystencję powinno mieć jedzenia dla niemowląt w różnym wieku – posłuchacie TUTAJ). Jeśli jednak chcieliśmy zjeść na tzw. mieście, zamawialiśmy pizzę lub robiliśmy sobie dzień wolnego od zdrowego jedzenia i kupowaliśmy na obiad ulubionego kebaba – wówczas niemowlę zjadało danie w ze słoiczka. I co? I wszyscy byli szczęśliwi!

Czytanie etykiet na produktach spożywczych to dobry nawyk i nie powinnyśmy go ograniczać wyłącznie do etykiet na produktach dla dzieciŻywność dla niemowląt? Czytaj etykiety!

Żywność dla niemowląt to żywność podlegająca surowym kontrolom. Nie powinniśmy więc mieć obaw, że znajdą się w niej składniki, które mogłyby zaszkodzić dzieciom. Powinniśmy sobie raczej zdać sprawę, że warzywa i owoce użyte do wyprodukowania tzw. słoiczków są wielokrotnie dużo wyższej jakości niż te, które my jesteśmy w stanie kupić w zwykłym sklepie. Czytanie etykiet to z kolei nawyk, który powinien wejść nam w krew. I nie powinno to dotyczyć wyłącznie żywności dla niemowląt, ale każdej żywności, którą kupujemy dla siebie i naszej rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.