Zupa to pełnowartościowy posiłek, warto ją jeść!

Zupa dnia! Polecam!

Moja babcia mawiała, że zupa to najważniejszy posiłek dnia, bo jest w niej (lub może być) wszystko: ciepły bulion ma właściwości przeciwzapalne i rozgrzewa organizm, a warzywa, mięso i dodatki w postaci ryżu, makaronu lub lanych klusek sprawiają, że w zupie są właściwie wszystkie składniki odżywcze z piramidy żywieniowej. Babcia miała sporo racji i pewnie nie byłaby zadowolona widząc, że obecnie coraz częściej zapomina się o zupie, bo przecież szybsze i łatwiejsze do przygotowania i skonsumowania są drugie dania… Honor ratują niemowlaki, których pierwsze (po mleku) posiłki to właśnie zupy!

Smaczny słoik

Zupki po 4 miesiącu dzieckaMałe dziecko do ukończenia 4 miesiąca życia spożywa wyłącznie mleko. Najlepszym pokarmem dla noworodka i niemowlaka jest oczywiście mleko mamy, a jeżeli ta z różnych powodów nie może karmić piersią – maluch powinien być odżywiany odpowiednim mlekiem modyfikowanym, w którego wyborze pomoże pediatra. W piątym lub siódmy miesiącu życia (wcześniej dzieci karmione mieszankami) na kulinarna arenę wkraczają nowe smaki. Warzywa i owoce wprowadza się na początku powoli i pojedynczo, aby dać dziecku czas na oswojenie nowości, a sobie na obserwację malucha. Jeżeli konsumpcyjnych planów nie pokrzyżują nam żadne pokarmowe alergie i skórne wysypki niewiadomego pochodzenia – już wkrótce nasze oczy będzie cieszył widok niemowlaka zjadającego domowe lub słoiczkowe zupki.

Idealna konsystencja

Jedzenie zupy to sama radość! Naprawdę!W oswajaniu dziecka z nowymi smakami niezwykle ważna jest konsystencja posiłków. Na początku powinna być idealnie gładka – takie są zupki po 4 miesiącu dedykowane najmłodszym smakoszom. W kolejnych miesiącach dania będą coraz mniej rozdrobnione, w papkach zaczną pojawiać się grudki, całe ziarenka ryżu i kawałki makaronu oraz nie do końca zmiksowane mięsa i warzywa, aż do niemal dorosłych wersji dań zjadanych widelczykiem. Wprowadzanie kolejnych nowości do menu malucha powinno pozostawać w zgodzie ze schematem żywieniowym małych dzieci, ale również być dostosowane do indywidualnych umiejętności i możliwości naszej latorośli.

Smacznego maluchy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.