Wózek dziecięcy należy regularnie przeglądać, kontrolując jego stan techniczny

Zimowy przegląd dziecięcego wózka

Wózek, jak każdy pojazd, wymaga okresowych przeglądów. Tylko w ten sposób będziemy mieli pewność, że absolutnie wszystko jest z nim w porządku, a nasz maluch jest w wózku bezpieczny. Na stan techniczny wózka należy zwrócić szczególną uwagę późną jesienią i zimą, gdy woda, błoto, śnieg i mróz, a także wszystkie środki używane do utrzymania dróg mogą wyrządzić naprawdę sporo szkód. Jak czyścić dziecięcy wózek zimą? O jakich zasadach podczas użytkowania warto pamiętać? 

Czyścimy dokładnie!

Spacery z dziećmi to doskonale spędzony czas, po którym jednak nie wolno nam zapomnieć o oczyszczeniu wózkaWiosną i latem możemy sobie pozwolić na zwykłe przetarcie kół i stelaża szmatką, w razie potrzeby – zmoczoną w wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu. Jesienią, a zwłaszcza zimą takie czyszczenie to zdecydowanie za mało. Gdy pogodna nas nie rozpieszcza, pada deszcz ze śniegiem lub śnieg, a temperatury oscylują około 0 stopni Celsjusza – do pracy ruszają służby odpowiedzialne za zimowe utrzymanie dróg i chodników. Co to dla nas oznacza? Oczywiście bezpieczną jazdę (samochodem) i bezpieczne poruszanie się po chodnikach, bez ryzyka poślignięcia się, wywrotki i potłuczeń lub złamań. A co to oznacza dla naszego wózka? Mieszanine wody, śniegu i lodu z piasekiem, żwirem i solą drogową. Zabójczy koktajl!

Czyszczenie wózka po zimowym spacerze nie powinno więc ograniczać się do powierzchownego przetarcia jego elementów. Najlepiej by było, gdybyśmy po każdym spacerze zdjęli koła i dokładnie oczyścieli osie, łożyska i przeguby. Specjalnej troski wymaga również stelaż wózka, zwłaszcza gdy wykonany jest z aluminium (to materiał podatny na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, w tym zarysowania). Warto również zwrócić uwagę na stan tekstylnych elementów dziecięcego pojazdu – lepiej na bieżąco usunąć plamy z błotno-śniegowej mieszanki oraz soli, niż pozwolić im wsiąknąć we włókna tkaniny (po pewnym czasie ich usunięcie może okazać się niewykonalne).

Użytkuj z głową

O ile to tylko możliwe – starajmy się wybierać ściezki i chodniki, które zostały odśnieżone mechanicznie (za pomocą traktoraka lub zwykłej łopaty) niż te, do ktorych odśnieżenia użytko soli lub które po prostu posypano piaskiem. No i nie wjeżdżajmy celowo w kałuże!

Dziecięcy wózek to pojazd do zadań specjalnych, dlatego należy o niego szczególnie dbać

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.