Zdrowa skóra to dobre samopoczucie niemowlaka
Zdrowie

Zimowa skóra

Minusowe temperatury na zewnątrz – grzejące intensywnie kaloryfery wewnątrz. Oprócz oczywistych kosztów (kto choć raz dostał rachunek za gaz z czterocyfrową kwotą do zapłaty – ten wie, o czy piszę!), mamy również koszty ukryte… Problemy skórne? Owszem! Przesuszony naskórek, zaczerwienienia i podrażnienia to dermatologiczny standard w sezonie grzewczym. Co jeszcze? Potówki! Bo przecież jest zimno i dziecko trzeba ubrać! Ubieramy zatem, ogrzewamy, dogrzewamy i… przegrzewamy. Kto jest bez winy, niech pierwszy powie… jak to robi?!

Sprawdzone sposoby na zdrową skórę w zimie

Dbajmy o nawilżenie skóry niemowlaka, nie zapominajmy o własnej!Dbając o skórę (swoją i naszych dzieci) pamiętajmy przede wszystkim o właściwym nawodnieniu całego organizmu. Zaczynamy od wewnątrz – odpowiednia ilość dziennie wypijanej wody to absolutna podstawa w walce o ładną i elastyczną skórę. Druga sprawa to nawilżanie powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy. Możemy zaopatrzyć się w specjalistyczne urządzenia nawilżające lub postawić na tradycyjną metodę „na kaloryfer” – wieszamy na nim pojemnik z wodą, mokry ręcznik lub po prostu stawiamy w jego pobliżu suszarkę z praniem. Warto również przyglądnąć się kosmetykom, których używamy – powinny mieć jak najprostszy skład, bez dodatkowych zbędnych i drażniących substancji. Regularnie nawilżajmy skórę kremami i balsamami – pamiętając o tym, że lepiej produkt wklepać w skórę niż go na niej rozsmarować. Używajmy delikatnych środków piorących!

Potówki? Na nie też jest sposób!

Potówki to swędząca wysypka pojawiająca się w wyniku przegrzania skóry, występuje najczęściej u dzieci, ale zdarza się również u dorosłychPotówki u dziecka pojawiają się najczęściej w wyniku przegrzania – skóra intensywnie się wówczas poci, a na tej bardziej wrażliwej pojawia się drobna wysypka, od potu zwana właśnie potówką. Potówki najczęściej ustępują same w ciągu 2 – 3 dni, po tym jak obniżymy temperaturę skóry zdejmując po prostu jedną (lub więcej) warstwę ubrań i nie dopuszczając do ponownego przegrzania. Możemy również zaserwować dziecku chłodną kąpiel, a dorośli cierpiący z powodu potówek mogą dodatkowo przyspieszyć gojenie się skóry serwując jej okłady z kostek lodu. Jeżeli wysypka nie znika po kilku dniach lub się zaostrza – udajmy się do lekarza, który prawdopodobnie zaproponuje odpowiednią maść leczniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.