które sery są zdrowe
Zdrowie

Zdrowe sery – po które możesz sięgać?

Zdrowe sery – czy to w ogóle możliwe? Przyjęło się, że tego typu produkty spożywcze są tuczące i nie mają żadnych cennych składników odżywczych. Błąd. Sery to przede wszystkim świetne źródło wapnia i białka. Poza tym, skutecznie wspomagają pracę organizmu. Jeśli nie jesteśmy uczuleni na laktozę zawartą w serze, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy po nie sięgały. Na które sery warto postawić? Które są najzdrowsze?

Parmezan najlepszy

Nie ma chyba osoby, która nie znałaby parmezanu. Ten włoski ser cieszy się ogromną popularnością również w naszym kraju. Jest wdzięcznym dodatkiem do wielu dań, nie tylko tych z makaronem w roli głównej. Parmezan uznawany jest za najzdrowszy ser na świecie. Co ciekawe, jest to jednocześnie najmniej kaloryczny ser. Obfituje w łatwo przyswajalne białko, a jednocześnie jest lekkostrawny.

Zdrowe sery – gorgonzola

Zdrowe sery to także niektóre sery pleśniowe. Na pierwszym miejscu plasuje się gorgonzola z niebieską pleśnią. Szczególnie poleca się ją osobom cierpiącym na osteoporozę i artretyzm. Dzięki wysokiej zawartości białka pomaga zachować zdrowie zębów oraz wzmocnić kości. Gorgonzola cechuje się niskim poziomem cholesterolu. Jest też dobrym źródłem witamin z grupy B.

ser gorgonzola

Serek wiejski

Zdrowe sery to także znane i lubiane serki wiejskie. Najbardziej popularne są wśród osób dbających o linię lub będących na diecie. Uwaga! Nie każdy serek wiejski jest dobry. Przy wyborze należy dokładnie czytać skład i wybierać tylko te serki, które zawierają znikomą ilość soli.

Ricotta

Kolejną pozycję na liście zdrowych serów zajmuje ricotta. Ser ten może być wytwarzany z serwatki mleka krowiego, owczego lub koziego. Głównym składnikiem naturalnej wersji ricotty są albuminy i globuliny – białka charakteryzujące się wysoką wartością żywieniową. Ogromną zaletą ricotty jest wysoka przyswajalność białka przy jednocześnie niskim poziomie tłuszczu i wysokiej zawartości wapnia.

zdrowe sery

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.