Zaparcia u kobiet w ciąży

Zaparciowe tabu

 Siedzimy przy dzbanku owocowej herbaty – moja przyjaciółka i ja. Ona głaszcze swój wielki brzuch (9 miesiąc ciąży), a ja odrobinę jej zazdroszczę tych wszystkich wydarzeń i towarzyszących im emocji, które już za niedługo przewrócą jej świat do góry nogami: poród (z naszą ukochaną, sprawdzoną położną – boli jakby mniej, bezpieczniej), ten moment, w którym po raz pierwszy przytulasz swojego noworodka, gdy pierwszy raz go karmisz i przewijasz, te wszystkie wzruszenia… Ech, to już za mną. Chyba żeby trzecie dziecko…? Nie! Dwójka wystarczy!

Tymczasem przyjaciółka jakaś markotna. Końcówka ciąży to jednak nie przelewki – może więc nie ma już siły, może jej ciężko, może czuje się zmęczona, może ma ochotę na ogórki kiszone, a ja jej tutaj herbatkę serwuje, albo wręcz przeciwnie – czekoladowe ciasto by zjadła i popiła gorącym kakao, może…

– Asiulka, a ty przypadkiem nie masz problemów z zaparciami?
– hmmm, no mam, niestety…

Bingo! Zaparciowe tabu przyczyną markotnej miny przyjaciółki! Jest w tym temacie coś, co spycha go na dalszy plan w rozmowach z bliskimi, a nawet lekarzami. Otwarcie mówimy o zgadze i nudnościach, a zaparcia omijamy szerokim łukiem milczenia. Tymczasem zaparcia w ciąży są dosyć częstą i bardzo przykrą dolegliwością. Pojawiają się wskutek zmian hormonalnych, suplementacji dla przyszłych mam bogatej w żelazo oraz zmian w trybie życia – obciążone ciążą mamy mniej siły na ruch (czasem jest on wręcz niewskazany lub zabroniony), a nasze zachcianki są złymi doradcami żywieniowymi (jemy mniej produktów zawierających błonnik, a więcej  np. lodów czekoladowych, i jeszcze więcej lodów, i jeszcze…).

Sposoby na zaparcia:
1. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań – ruszajmy się (spacery, basen).
2. Zadbajmy o zdrową dietę – nie odmawiajmy sobie czekolady, ale równoważmy ją zdrowymi produktami zawierającymi błonnik: pełnoziarnistym pieczywem, warzywami i owocami.
3. Pijmy jak najwięcej wody, najlepiej niegazowanej.
4. Skonsultujmy się z lekarzem i sięgnijmy po suplementy dedykowane kobietom ciężarnym cierpiącym na zaparcia (więcej informacji – tutaj)

Obalmy zaparciowe tabu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.