Zapalenie pochwy najczęściej dotyka kobiety w okresie menopauzalnym, ale również w przypadku występowania różnego rodzaju zaburzeń hormonalnych, czy choroby

Zapalenie pochwy? Jest na nie sposób

Zapalenie pochwy to przykra dolegliwość, która choc raz w życiu spotkała niemal każdą kobietę. Infekcji pochwy towarzyszą najczęściej upławy oraz świąd i pieczenie (od łagodnego do uporczywego). Zła informacja jest taka, że zapalenie pochwy lubi nawracać, a dobra taka, że na tego typu infekcje dobrze działają środki dostępne w aptekach bez recepty. Co powinnyśmy wiedzieć o infekcjach pochwy?

Waginoza bakteryjna

Zapalenie pochwy to problem, który dotyka niemal każdą kobietę, przynajmniej raz w życiuWaginoza bakteryjna to zapalenie pochwy typu bakteryjnego, które objawia się zmianą zapachu i wyglądu wydzieliny z pochwy. Zdrowa, fizjologiczna wydzielina z pochwy jest bezwonna i przejrzysta lub biała (w zależności od aktualnej fazy cyklu). Wydzielina podczas infekcji pochwy może mieć szarawe, żółtawe lub zielonkawe zabarwienie, być wodnista i mieć nieprzyjemny, rybi zapach (w przypadku infekcji grzybiczej śluz będzie miał kolor biały i konsystencję grudkowatą). Infekcje bakteryjne spowodowane są zachwianiem równowagi między różnymi rodzajami bakterii, które bytują w pochwie lub jej okolicach. Naturalną florę pochwy stanowią m.in. pałeczki kwasu mlekowego, które odpowiedzialne są za kwaśny odczyn środowiska pochwy – gwarantuje on ochronę przed bakteriami chorobotwórczymi. Jeśli pałeczek kwasu mlekowego jest za mało, bariera ochronna jest słabsza i chorobotwórcze bakterie mogą się nadmiernie rozmnażać, podrażniając śluzówkę pochwy i sromu. Te bakterie to m.in.: paciorkowce, bakterie Coli i bakterie beztlenowe.

Nieleczone zapalenie pochwy może doprowadzić do infekcji szyjki macicy, jajowodów i przydatkówZapalenie pochwy – kiedy ryzyko jest większe?

Zapalenie pochwy może przytrafić się w każdym momencie, również w przypadku prawidłowego dbania o higienę osobistą. Jednak są czynniki sprzyjające zakażeniu, to m.in.: przyjmowanie antybiotyków, ogólny kiepski stan zdrowia (infekcje, przeziębienia), zaburzenia hormonalne (powodujące suchość w pochwie, przede wszystkim w okresie menopauzy, ale również kobiety ciężarne), miesiączka (krew menstruacyjna zobojętnia kwaśne środowisko pochwy), permanentny stres (osłabiający układ odpornościowy). Częściej na zapalenie pochwy cierpią kobiety aktywne seksualnie.

Należy mieć świadomość, że zapalenie pochwy należy jak najszybciej wyleczyć, bo nieleczone może stać się przyczyną infekcji kanału szyjki macicy, a nawet jajowodów i przydatków. W aptekach można kupić różnego rodzaju preparaty, które mogą okazać się przydatne w leczeniu kobiecych infekcji.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.