Małe dziecko, u którego podejrzewamy zapalenie oskrzeli powinno być pod stałą kontrolą lekarza - infekcje u maluchów mają często bardzo dynamiczny przebieg

Zapalenie oskrzeli, czyli jesień czas zacząć…

Pokażcie mi dziecko, które nie miało choć raz zapalenia oskrzeli… Yyyy,hmmm, ze świecą szukać? No właśnie! Zapalenie oskrzeli to jedna z najczęstszych chorób wieku dziecięcego, która może mieć różny przebieg: od bardzo łagodnego po ciężki. Im młodsze dziecko, tym potencjalnie groźniejsze może być owo zapalenie, bo u niemowląt granica między zapaleniem oskrzeli a zapaleniem płuc jest cienka i niewyraźna. Zachorowania są sezonowe, a początek sezonu zwiastują opadające z drzew liście… Idzie jesień! Trzymajmy się zdrowo!

Objawy i rozwój zapalenia oskrzeli

Inhalacja to najskuteczniejszy sposób podawania leków i nawilżania oskrzeli u małych dzieci. Jeżeli dziecko często choruje, warto zaopatrzyć się we własny nebulizator Pierwszym i typowym objawem zapalenia oskrzeli jest kaszel – na początku suchy, bardzo męczący, utrudniający oddychanie, powodujący przyspieszenie oddechu i duszności. Kaszlowi mogą towarzyszyć: stan podgorączkowy lub gorączka, pocenie się, problemy z oddychaniem, ogólne zmęczenie i senność. Zdarza się również, że na skórze twarzy malucha pojawia się punktowa wysypka (drobne, czerwone wybroczyny). Suchy kaszel w ciągu 2-3 dni zmienia się w mokry, który jest mniej męczący i wiąże się z usuwaniem wydzieliny oskrzelowej. U najmłodszych dzieci mogą pojawić się wówczas wymioty – nieumiejętność odkaszlnięcia wydzieliny przez maluchy skutkuje bowiem jej połykaniem. Charakterystyczny jest również mniejszy apetyt. Ze względu na dynamikę choroby najmłodsze dzieci powinny być pod stałą kontrolą lekarza, który w razie konieczności może zadecydować o hospitalizacji malucha.

 Zapalenie oskrzeli – leczenie

Mucosolvan to jeden z leków polecanych w trakcie leczenia zapalenia oskrzeli, czyli jednej z najczęstszych infekcji wirusowych u dzieciO stosowaniu antybiotyku w leczeniu zapalenia oskrzeli powinien zdecydować lekarz, gdy infekcja zaczyna mieć charakter bakteryjny. Do momentu, w którym mamy do czynienia z zakażeniem wirusowym – można stosować ogólnodostępne leki łagodzące kaszel suchy, ułatwiające usuwanie wydzieliny z oskrzeli (czyli podnoszące skuteczność kaszlu mokrego) oraz środki przeciwgorączkowe. W leczeniu zapalenia oskrzeli u małych dzieci bardzo skuteczne są inhalacje, które można przeprowadzać zarówno z użyciem soli fizjologicznych (nawilżają drogi oddechowe, rozrzedzają wydzielinę i ułatwiają jej wykrztuszanie), jak i wybranych leków (takich jak np. Mucosolvan, który ułatwia i przyspiesza usuwanie flegmy z oskrzeli, m.in. poprzez wzmocnienie czynności wydzielniczej i aktywizację rzęsek wyścielających oskrzela i tchawicę). Ważne jest również dbanie o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko, utrzymywanie temperatury 19-12 stopni Celsjusza oraz regularne nawadnianie organizmu malucha.

Nie dajmy się jesieni i sezonowym chorobom!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.