Pisanie to trudna sztuka, której opanowanie wymaga sporej dawki cierpliwości oraz regularności
Dzieci

Jak zachęcić dziecko do pisania?

Pisanie i czytanie to dwie podstawowe umiejętności, które nasze dziecko będzie opanowywało w pierwszych latach szkolnej edukacji. By ta nauka była efektywna, warto zachęcać dziecko do ćwiczenia jednej i drugiej umiejętności w domu. Łatwo powiedzieć, trudno zrobić? Przekonajmy się! Oto kilka sposobów na zachęcenie dziecka do ćwiczenia umiejętności pisania. 

Kostka nie tylko do grania!

Dzieci uwielbiają gry i zabawy z kostkami w roli głównej. Jak je wykorzystać do ćwiczenia pisania? Przygotujmy kartki, najlepiej z liniaturą lub w kratkę i… do dzieła!

Kostki do gry to doskonałe narzędzie do wielu różnych zabaw, również tych w pisanie

  • kostką można rzucać i zapisywać liczbę wyrzuconych oczek – cyfrą lub słownie (wersja zaawansowana);
  • możemy wcześniej przygotować na kartce kilka liter, przyporządkowanych do cyfr – po wyrzuceniu konkretnej liczby oczek (grać można więcej niż jedną kostką!), zadaniem dziecka będzie wymyślenie słowa na literę przyporządkowaną do liczby;
  • jeśli mamy więcej czasu i więcej wyobraźni – możemy przygotować „dziurawca” – do każdej liczby przyporządkowujemy literę, a z odgadniętych i wpisanych w odpowiednie miejsca liter powstanie hasło;
  • innym sposobem na wykorzystanie kostki jest wymyślanie i zapisywanie słów składających się z takiej ilości liter, ile oczek będzie na kostce, w trudniejszym wariancie zabawy – możemy wymyślić pierwszą literę słowa;
  • możemy przygotować kilkanaście lub kilkadziesiąt mniej i bardziej skomplikowanych wyrazów na mały karteczkach – zadanie będzie polegało na rzucaniu kostką, a następnie losowaniu takiej liczby wyrazów, ile kropek na kostce udało nam się wyrzucić. Z wylosowanych słów układamy i zapisujemy zdania. Może uda nam się stworzyć całą historię?

Chyba wszystkie wymienione wyżej zabawy można przeprowadzać na czas, a element rywalizacji przeważnie dobrze przekłada się na efekty zabawy.

W poszukiwaniu sposobów na zachęcenie dzieci do nauki pisania warto zaglądnąć do internetu, zwłaszcza na strony z materiałami do druku. Być może znajdziemy tam ciekawe gotowce, a także liniatury do wydrukowania oraz szablony do kaligrafowania (to ogromne ułatwienie dla rodziców, którzy dawno już skończyli szkołę i mają prawo nie pamiętać, jak wygląda pisane duże Ł lub F).

Pisanie może być niezłą zabawą - sporo zależy od naszego nastawienia i pomysłowości

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.