Czytanie to spore wyzwanie, z którym jednak każdy z nas musi w pewnym momencie życia zmierzyć
Dzieci

Jak zachęcić dziecko do czytania?

Czytanie to jedna z trudniejszych czynności, które musi opanować dziecko. Jednym przychodzi to z większą, a innym z mniejszą łatwością. Dziecko, któremu czytanie idzie opornie – ciężko do tego czytania zachęcić. Przeszukałam pół internetu i znalazłam kilkanaście sposobów na uatrakcyjnienie nauki czytania. Oto one. 

Dawaj przykład – on jest bezcenny

Czytanie to czysta przyjemność - trzeba ją tylko opanowaćKsiążka powinna być obecna w domu nie tylko jako ozdoba na półce. Jeśli chcemy, żeby nasze dzieci czytał – sami powinniśmy czytać. Unikamy również pogardliwego wypowiadania się o książkach, czy porównywania ich z filmami, w których to porównaniach książki wypadają gorzej. Jeśli dziecko zadaje pytania o czytaną prze rodzica książkę – odpowiadajmy na nie (oczywiście bez zbędnego wchodzenia w szczegóły, zwłaszcza gdy na tapecie mamy kolejny kryminał Link lub horror Kinga). Ważne jest również ustalenie rodzinnego czasu na czytanie – niech to będzie choćby 15 minut w ciągu dnia (przy małych dzieciach dobre i to!), podczas których każdy członek rodziny odpoczywa z książką lub gazetą w ręce.

Dopasuj książkę do poziomu i zainteresowań dziecka

Nic nie zniechęca do czytania bardziej niż książka, która jest zbyt trudna dla początkującego czytelnika (ma zbyt małe literki, zbyt skomplikowane słownictwo i składa się ze zbyt długich zdań, z trudną składnią). Ważne jest również dobranie tematu książki do aktualnych zainteresowań dziecka. Dobrze, jeśli akcja jest warka, a w książce nie ma przydługich „opisów przyrody”. Pozwalaj dziecku wybierać – przecież tobie też nikt nie każe czytać konkretnych książek! Możesz polecać, oczywiście! Doskonałym pomysłem jest również zapisanie siebie i dziecka do biblioteki.

Pamiętajmy, że czyta się nie tylko książki

Jeśli mały człowiek ma opór przed wzięciem do ręki książki – weźmy go sposobem. Czytać można krótkie opisy nad kolorowankami, komiksy i gazetki przeznaczone dla młodszych i starszych dzieci. Jeśli dziecko szczególnie lubi konkretne czasopismo – możemy go dla niego zaprenumerować. To będzie dodatkowa motywacja do mierzenia się z czytaniem.

Sposobem, sposobem…

Mamy w domu wybitnie oporny przypadek? Zaproponujmy wspólne zabawy, w których konieczność czytania będziemy subtelnie przemycać… Wspólne gotowanie? Super, ale… co tam jest napisane w przepisie?

Książki to miłość twojego życia? Przekaż ją swoim dzieciom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.