Noworodek to mały człowiek, którego zdrowy start w życie zależy w dużej mierze od właściwej opieki mamy i taty oraz uważnej obserwacji i szybkiego reagowania w razie ewentualnych problemów

Zaburzenie neurologiczne u dzieci

Noworodek jest niczym niezapisana, biała karta? Absolutnie nie! Wiele jego cech i predyspozycji już ma swój zalążek w jego mózgu i genach. Zaburzenia neurologiczne, które mogą ujawniać się w pierwszych miesiącach życia malucha mogą mieć podłoże genetyczne lub być wynikiem mniejszych lub większych uszkodzeń mózgu. Uszkodzenia mózgu z kolei to konsekwencja problemów okołoporodowych, niedotlenienia jeszcze w łonie matki (np. przy nieprawidłowym ukrwieniu łożyska lub nadciśnieniu tętniczym ciężarnej) lub infekcji przebytych w życiu płodowym lub w ciągu pierwszego miesiąca życia.

Uważna obserwacja

Im szybciej podjęta rehabilitacja - tym lepsze daje efekty, a rehabilitować można już noworodki!Przede wszystkich należy malucha uważnie obserwować. Znajomość faz rozwojowych, wiedza na temat pojawiania się poszczególnych umiejętności i zanikania niektórych odruchów oraz monitorowania stanu dziecka przez doświadczonego pediatrę oraz neurologa – to wszystko umożliwia postawienie szybkiej diagnozy i rozpoczęcie skutecznej rehabilitacji. Skrupulatnie sprawdzane są postępy wcześniaków oraz dzieci, które po porodzie dostały poniżej 7 punktów w skali Apgar – te maluchy pierwszą wizytę u neurologa dziecięcego zaliczają jeszcze w szpitalu, a kolejne wedle zaleceń lekarza. Badaniem, które jest w stu procentach bezpiecznym dla dzieci, a daje ogromne możliwości diagnostyczne jest USG przezciemiączkowe (tomografia i rezonans stosowane w wyjątkowych sytuacjach, w których konieczna jest pogłębiona diagnostyka – wymagają użycia znieczulenia, które zawsze w jakimś stopniu obciąża organizm). Zaburzenia neurologiczne u dzieci diagnozuje się najczęściej w ciągu pierwszego półrocza życia.

Skuteczna rehabilitacja

Rehabilitacja metodą Vojty to uciskanie konkretnych miejsce na ciele dziecka w celu wywołania pożądanego ruchu - nie wszystkie dzieci dobrze znoszą tę metodęW razie stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości u małego dziecka – dostajemy skierowanie na rehabilitację, której celem zawsze jest pobudzanie powstawania nowych połączeń w mózgu. To możliwe? Tak! Dziecięcy mózg jest plastyczny i dysponuje pewną liczbą komórek, które mogą przejmować różne funkcje i np. zastępować komórki zniszczone bądź uszkodzone. A zatem: im szybciej podejmiemy rehabilitację – tym lepsze efekty osiągniemy. Rehabilitacja polega na ćwiczeniu poszczególnych ruchów lub sekwencji ruchów. Najczęściej stosowane są dwie metody: Bobathów lub Vojty. Pierwsza to wykonywanie ruchów za dziecko lub wspomaganie tych ruchów, a druga – wywoływanie pożądanych ruchów poprzez ucisk konkretnych punktów na ciele. Rehabilitanci podchodzą do każdego dziecka indywidualnie i często proponują łączenie obu metod – tak, by noworodka i niemowlaka nie stresować dodatkowo. Najlepszymi rehabilitantami są… rodzice! Oczywiście po odpowiednim przeszkoleniu.

Więcej informacji o zaburzeniach neurologicznych u dzieci znajdziecie TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.