Ruch na świeżym powietrzu ma pozytywny wpływ na rozwój człowieka, a zatem... ruszajmy się!
Zabawa

Zabawy ruchowe? Ciekawe i zdrowe!

Dzieci potrzebują ruchu, by zdrowo i prawidłowo się rozwijać. Zabawy ruchowe powinny zajmować pierwsze miejsce wśród różnych dziecięcych aktywności. Zabawy z rówieśnikami to nie tylko rozwój fizyczny, ale również emocjonalny i społeczny. Dzieciom dużo łatwiej przełamać nieśmiałość właśnie podczas zabaw ruchowych, uczą się komunikowania swoich emocji, reagowania na emocje innych, argumentowania, bronienia swoich pomysłów i zawierania kompromisów.

Cechy dobrej zabawy

Zabawy ruchowe powinny być najważniejszą aktywnością dzieci, zwłaszcza tych najmłodszychAnton Makarenko, ceniony rosyjski pedagog (żył na przełomie XIX i XX wieku) twierdził, że dobra zabawa jest jak dobra praca – angażuje zarówno naszą fizis, jak i psyche.  Zadaniem rodzica będzie zatem wspieranie wszelkich aktywności dziecka, którym towarzyszą: aktywność fizyczna i psychiczna. Zabawa powinna być dla dziecka swobodną formą spędzania czasu, może być indywidualna lub grupowa (rówieśnicza, ale również rodzinna – wówczas biorą w niej udział osoby w różnym wieku). Jeżeli nadzorujemy bawiące się dzieci możemy jedynie podpowiadać im kierunek, w którym zabawa się będzie rozwijała lub zająć się w całości jej organizacją, proponując konkretne zadania wszystkim uczestnikom.

Rodzaje zabaw ruchowych

Zabawy ruchowe pod okiem dorosłych? Pewnie! Choćby w formie zawodów sportowychJakie zabawy ruchowe możemy zaproponować grupie dzieci? Mnóstwo inspiracji znajdziemy w Internecie, m.in. w specjalistycznych serwisach poświęconych wychowaniu i edukacji. Jeżeli chcemy wesprzeć jakiś konkretny obszar rozwoju dzieci – sięgnijmy po gry i zabawy skupiające się na zdobywaniu lub wspieraniu ściśle określonych zdolności. Mamy do wyboru m.in. zabawy orientacyjno – porządkowe, z elementami równowagi lub wspinania się, rzutne, kopne lub skoczne, zabawy ze śpiewem. Ważne jest właściwe dobranie poziomu trudności gry do możliwości i umiejętności dzieci – zabawy zbyt trudne będą wpływały demotywująco (brak sukcesów może dziecku sprawić przykrość i sprawić, że zaniecha dalszych prób), a te zbyt łatwe szybko znudzą uczestników.

Nieważne jak, ważne aby się ruszały? Prawda! Zwłaszcza w obliczu współczesnych, elektronicznych pożeraczy czasu. Zachęcajmy więc do aktywności, najlepiej… dając dobry przykład!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.