Zabawa z dzieckiem powinna sprawiać nam przyjemność! Bądźmy spontaniczni i otwarci

Pomysły na zabawy dla niemowląt

Gdy w naszej rodzinie pojawia się dziecko – musimy się go „nauczyć”, poznać jego potrzeby i temperament. Pierwsze tygodnie upływają nam więc na przyglądaniu się sobie i przytulaniu, karmieniu i przewijaniu. A potem? Potem czas na zabawę! Znacie jakieś sprawdzone zabawy dla niemowląt? .

To nie tylko zabawa!

Zabawy dla niemowląt nie muszą wiązać się z kupnem drogich zabawek - wystarczą zwykłe przedmioty codziennego, domowego użytkuZabawa z małym dzieckiem to nie tylko beztroskie figle-migle. Podczas zabawy maluch ma możliwość testowania otoczenia, sprawdzania jak działają pewne rzeczy, wykrywania różnic i podobieństw oraz przyczyn i skutków. Dzięki zabawie niemowlę i małe dziecko zaznajamia się z podstawowymi pojęciami, kolorami i dźwiękami, uczy się naśladować głosy (a w konsekwencji – mówić) oraz słuchać, a także rozwija koordynację ruchową (również tę bardziej szczegółową, ręka – oko). Warto więc bawić się z dzieckiem – mądrze, cierpliwie i… z przyjemnością!

Zabawy dla niemowląt

Na rynku jest mnóstwo zabawek dedykowanych maluchom. Zdecydowana większość z nich jest droga i może mocno nadwyrężyć budżet świeżo upieczonych rodziców (ten sam, który już jest nadwyrężony przez wydatki na pieluchy!). Tymczasem, aby dobrze bawić się z dzieckiem, wcale nie potrzebujemy tych plastikowych, świecących i grających zabawek. Wystarczy kilka rzeczy, które każdy z nas ma w domu oraz… chęci. Oto kilka przykładów na świetną zabawę bez zabawek:

  • Niemowlęta i małe dzieci uwielbiają zabawy z lustrem, choć swoje odbicie rozpoznają dopiero około 18 miesiąca życialustereczko powiedz przecie… – dzieci uwielbiają obserwować swoje odbicie w lustrze, choć siebie rozpoznają w nim dopiero między pierwszym a drugim rokiem życia. Lusterko możemy przesuwać przed oczami niemowlęcia leżącego na plecach lub położyć je przed maluchem leżącym na brzuchu (około 3 m-ca życia). Na powierzchni lustra można również malować palcem (wystarczy chuchnąć w zwierciadło).
  • latareczko poświeć mi… – to idealna zabawa na dobranoc i najłatwiej bawić się w nią właśnie wieczorem, gdy w pokoju jest już ciemno. Latarka daje wiele możliwości zabawy – pamiętajmy tylko, by dostosować ją temperamentu dziecka i nigdy nie świecić w oczy maluchowi (ani sobie!). Światło latarki można skierować na różne przedmioty w pokoju malucha i spokojnym głosem je opisywać. Starsze niemowlęta docenią teatr cieni – z dłoni, zabawek lub przygotowanych wcześniej papierowych marionetek.
  • echo, echooo, echoooo… – to tej zabawy nie będą potrzebne nam żadne przedmioty, wystarczy nasz własny głos i kreatywne podejście do dźwięków wszelakich. Naśladujmy gruchanie niemowlaka, modulujmy nasz głos wypowiadając np. słowo „mama” na kilka sposobów lub śpiewajmy (choćby o kotku, który wlazł na płotek).

A jakie pomysły na zabawy dla niemowląt macie Wy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.