Pokazy sztucznych ogni są zwieńczeniem większości imprez plenerowych, a przede wszystkim Sylwestra

Wystrzałowy Sylwester

Chryzantemy, peonie, wierzby, palmy i bukiety – trudno wyobrazić sobie bez nich Sylwestra! Są efektowne, ale używane w nieodpowiedni sposób mogą być niebezpieczne. Nie, nie kwiatki i drzewa – one co najwyżej uschną gdy źle je posadzimy lub zapomnimy o podlewaniu. Mowa tu o efektach świetlnych powstających podczas pokazów sztucznych ogni. Pamiętajmy jednak, że z fajerwerkami należy obchodzić się ostrożniej niż z kwiatami. A może w tym roku przyłączymy się do akcji „Nie strzelam w Sylwestra” i zadowolimy się pokazem sztucznych ogni, który na pewno zaserwuje nam niejedna telewizja?

Historia efektownych wybuchów

Chińczycy są prekursorami w wielu dziedzinach, również w tej wystrzałowejWszystko zaczęło się w… Chinach. Pierwszymi fajerwerkami (jeszcze p.n.e.) były… prażone bambusy – głośne, ale bezpieczne. Premierowy pokaz sztucznych ogni miał miejsce w XII wieku na dworze carskim w Chinach – używano wówczas prochu, było głośno i niebezpiecznie. W Polsce pierwsze wzmianki o pokazach fajerwerków pochodzą z XVI wieku – witano w ten sposób nowonarodzonego króla Zygmunta III Wazę – z rozmachem, a jakże.

Nie strzelam w Sylwestra, bo... kocham zwierzętaFajerwerki dzisiaj

Bambusy i proch odeszły do lamusa, pirotechnika przeszła na wyższy poziom – pozostał rozmach. Kilkudziesięciominutowe pokazy sztucznych ogni uwieńczają obecnie większość imprez plenerowych – Noc Sylwestrowa jest bezsprzeczną królową tychże. Społeczeństwo jest jednak z roku na rok coraz bardziej świadome szkód jakie powoduje ta beztroska zabawa – hałas towarzyszący pojedynczym wystrzałom znacznie przerasta dopuszczalne normy. Nocy sylwestrowej zdecydowanie nie lubią małe dzieci i panicznie bojące się wystrzałów zwierzęta! Może więc warto pochylić się nad pomysłem zrezygnowania z efektownych wybuchów, a Nowy Rok przywitać symbolicznymi zimnymi ogniami?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.