jak wychować dziecko

Wychowanie dziecka to nie lada sztuka!

Wychowanie dziecka to nie lada sztuka. Na pewno każdy rodzic przyzna mi w tym rację. Chyba nie ma w życiu nic trudniejszego. Już jeden mały błąd z naszej strony może skończyć się katastrofą. Aby mądrze wychować swoją pociechę trzeba naprawdę nieźle się nagimnastykować. Musimy uważać, aby nie zagłaskać dziecka na śmierć, a jednocześnie nie dać mu za dużej swobody. A trzeba przyznać, że dzieci lubią nas sprawdzać i testować na każdym kroku. Ech… ciężkie jest życie rodzica. Każdy z nas chce mieć mądre i inteligentne dziecko, które w przyszłości będzie samodzielne, wrażliwe na drugiego człowieka, zaradne, itp. Jak mądrze wychować dziecko? Spróbujmy wspólne się nad tym zastanowić.

Stawiamy granice

Dobre wychowanie to przede wszystkim wychowanie w ramach ściśle określonych zasad. Wychowanie dziecka warto rozpocząć od postawienia wyraźnych granic. Nie bój się tego, gdyż każde dziecko potrzebuje granic. Wbrew pozorom to właśnie one dają mu poczucie bezpieczeństwa. Dziecko musi wiedzieć, co mu wolno, a czego nie. To świetny wstęp do dalszego wychowywania.

W roli głównej konsekwencja

Wiemy już, że wychowanie dziecka wymaga wyraźnie postawionych granic. Ale co znaczą granice bez konsekwencji? Wszystkie nakazy i zakazy trzeba konsekwentnie realizować tak, aby dziecko mogło szybko się nauczyć, że coś jest np. niebezpieczne, niedobre, niezdrowe. Oczywiście wszystko robimy z wyczuciem i zgodnie z etapem, na jakim jest dziecko. W przeciwnym wypadku może się zdarzyć, że zabijemy w nim naturalną chęć uczenia się, stłamsimy potrzebę rozwoju.

jak mądrze wychować dziecko
źrodło: pixabay

Pytania zamiast kazań

Wiele osób na pytanie: jak wychować dziecko, odpowie nam – nie wygłaszając kazań. I faktycznie jest w tym sporo racji. Na pewno jeszcze pamiętacie długie monologi wygłaszane przez swoich rodziców. Czy przynosiły one jakieś efekty? Bardziej irytowały, dlatego wpuszczaliśmy je jednym uchem, a wypuszczaliśmy drugim. Wygłaszanie kazań nijak się ma do wychowywania dziecka. Odpowiadanie na pytania i formułowanie myśli, a nie wysłuchiwanie wykładów, jest bardziej rozwijające. Zamiast więc pouczać dziecko i raczyć je naszymi filozofiami życia, pozwólmy zadawać mu pytania i wspólnie szukajmy rozwiązań. Dzięki temu mały człowiek będzie zmuszony do samodzielnego myślenia. Gwarantuję, że takie podejście zaprocentuje w przyszłości. Poza tym, zadawanie pytań, a nie wysłuchiwanie kazań sprawi, że dziecko będzie czuło się ważne. Dzięki takiemu  podejściu będzie wiedziało, że jest dla nas partnerem, a nie „podwładnym”. Najgorsze, co możemy zrobić naszym dzieciom, to nie dopuścić ich do głosu. Stłamszony mały człowiek nigdy nie będzie pewnym siebie, dojrzałym i mądrym dorosłym.

Szacunek, miłość, ciepło

Wychowanie dziecka powinno opierać się na partnerstwie. Słuchamy dziecka i wspólnie szukamy rozwiązań problemów. Zawsze. Nidy nie traktujemy dziecka z góry. Za to za każdym razem traktujemy je z dużym szacunkiem. W ten sposób nauczymy swoją pociechę szacunku do drugiego człowieka. Nie możemy również zapomnieć o okazywaniu miłości i czułości. To bardzo ważne elementy wychowania. Dzieci, które w dzieciństwie otrzymały mnóstwo miłości, potrafią obdarowywać nią innych w przyszłości. A przecież chcemy, aby nasza pociecha wyrosła na wrażliwego, czułego, a przede wszystkim potrafiącego kochać człowieka.

dobre wychowanie dziecka
źródło: pixabay

Dbajmy o kontakt dziecka z ciekawymi ludźmi

Jak wychować dziecko? Dbając o to, aby miało stały kontakt z inteligentnymi ludźmi. Maluchy uwielbiają naśladować innych. Z dorosłych często robią sobie idoli, którzy stają się dla nich wzorem. Warto więc zadbać, aby dziecko miało kontakt z ludźmi, którzy mogą dawać mu dobry przykład. Oczywiście nie chodzi tu nie wiadomo o co, czy o kogo. Z powodzeniem może to być wujek grający na pianinie, czy ciocia pisząca wiersze lub malująca amatorskie obrazy. Otoczenie może zarazić malucha pasją i pokazać, jak ciekawy jest otaczający go świat. To bardzo procentuje na przyszłość.

Nie zmieniajmy swojego dziecka

Wychowanie dziecka to uczenie go świata, pomaganie w rozwiązywaniu problemów, rozwijanie ciekawości, pasji, talentów, a nie formowanie ideału zgodnego z naszymi marzeniami. Każdy człowiek – również małe dziecko ma swoją własną naturę, zdolności i predyspozycje. Nie warto tego zmieniać. Jeśli dziecko kocha sport i w tym kierunku wykazuje zdolności, nie próbujmy robić z niego na siłę muzyka czy naukowca. Tym sposobem odbierzemy dziecku prawo do własnego wyboru i realizacji własnych talentów i marzeń. Jak nie popełnić tu błędu? W prosty sposób. Wystarczy uważnie obserwować dziecko od najmłodszych lat. I pamiętaj – nigdy nie spełniaj swoich marzeń kosztem dziecka. To, że Ty chciałaś zostać aktorką nie oznacza, że Twoja córka ma nią zostać. Jeśli woli być księgową – niech będzie. Tylko wtedy stanie się naprawdę szczęśliwym dorosłym.

jak mądrze wychować dziecko
źródło: pixabay

Uczmy dziecko samodzielności

Nie ma chyba nic gorszego niż niesamodzielny dorosły, który nie potrafi podjąć żadnej decyzji i każdy ruch uzależnia od innych. Chcesz mądrze wychować dziecko? To nie możesz na każdym kroku we wszystkim go wyręczać. Pozwól dziecku na samodzielne decyzje, nawet wtedy, kiedy nie zawsze są słuszne. Każdą umiejętność trzeba ćwiczyć. Ty też nie wszystko umiałaś od razu. Pozwól swojemu dziecku, aby też się nauczyło pewnych rzeczy i zachowań. Uczenie się na własnych błędach to najlepsza lekcja. Im wcześniej nauczysz dziecko samodzielności, tym szybciej stanie się świadomym swoich wyborów dorosłym. Pamiętaj, że samodzielność to gwarancja przetrwania. A przecież właśnie tego chcesz dla swojego dziecka, prawda?

Jak mądrze wychować dziecko? Nie ulegać!

Wychowanie dziecka to niekiedy droga przez mękę. Nie zawsze możemy iść za głosem serca. Często musimy robić tak, jak nakazuje rozum. Nie oznacza to, że tym sposobem jesteśmy złymi rodzicami. Wręcz przeciwnie. Granice, zakazy, nakazy – to wszystko prowadzi do wychowania mądrego i fajnego dzieciaka, który będzie z szacunkiem podchodził do życia i drugiego człowieka. Wychowanie dziecka to często nieuleganie jego prośbom, a nawet błaganiom. Nawet jeśli maluch stara się wymusić coś płaczem i histerią – nie możemy ulegać! Jeśli raz nie zareagujemy, maluch szybko się nauczy, że szantażem niczego nie wygra. Nie bójmy się złości dziecka. Ono ma do niej prawo. Nie musi mu się podobać, że mu czegoś zabraniamy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.