Wrzody dwunastnicy i żołądka – skąd się biorą?

Wrzody dwunastnicy i żołądka dają najczęściej bardzo nieprzyjemne i dokuczliwe objawy, które w dłuższej perspektywie czasu zdecydowanie trudno jest ignorować. Niestety zanim wybierzemy się do lekarza, zgagę, wzdęcia i niestrawność oraz brak apetytu zwalamy na stresujący tryb życia w ciągłym biegu i łagodzimy łatwo dostępnymi środkami z apteki. Tymczasem im szybciej skonsultujemy się z gastrologiem, tym efektywniejsze będzie leczenie ewentualnej choroby wrzodowej.

Wrzody dwunastnicy i żołądka dotykają nawet co dziesiątego Polaka, w młodym lub średnim wiekuWrzody dwunastnicy i żołądka w liczbach

Przyjmuje się, że nawet co dziesiąty Polak cierpi z powodu choroby wrzodowej, a większość pacjentów to ludzie młodzi lub w wieku średnim. Jednak wrzody dwunastnicy i żołądka odnotowuje się również u nastolatków, a nawet dzieci. Trzykrotnie częściej na chorobę wrzodową zapadają mężczyźni niż kobiety. Również trzykrotnie częściej wrzody rozwijają się w dwunastnicy niż w żołądku. Jakie są przyczyny choroby wrzodowej?

Przyczyny choroby wrzodowej

Helicobacter pylori to bakteria, która przykleja się do ścian żołądka i niszczy jego błonę, jej nosicielami jest nawet 90% PolakówNajpierw obalmy kilka mitów. Wrzody to nie choroba managerów na wysokich szczeblach drabiny zawodowej, którzy jedzą nieregularnie i stresują się bardziej niż przeciętny Kowalski. Przyczyną choroby wrzodowej nie jest również nadkwasota, czyli nadmiar kwasów żołądkowych, które mają silne właściwości żrące (zwłaszcza kwas solny). Zarówno nieodpowiednia dieta, jak i stresujący tryb życia oraz nadkwasota mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości ze strony żołądka, ale nie wywołują choroby wrzodowej.

Jej prawdziwą przyczynę odkryto dopiero… w 1983 roku! 35 lat temu, Marshal i Warren odkryli na błonie śluzowej żołądka (wycinek pobrano od chorego cierpiącego na wrzody) bakterię, którą naukowcy nazwali Helicobacter pylori. Obecność tych spiralnych bakterii ponad 100 lat wcześniej opisał już lekarz, Walery Jaworski, ale wówczas nie powiązano ich jeszcze z chorobą wrzodową. Helicobacter pylori pozostaje odporna na żrące kwasy żołądkowe dzięki produkcji dużych ilości enzymu ureazy, który zmienia pH otoczenia bakterii, a ona sama może pozostawać przyklejona do ściany żołądka i wywoływać stan zapalny jego błon.

Obecnie wiadomo już, że nosicielami tej bakterii jest około 90% Polaków, a u co dziesiątego wywołuje ona chorobę wrzodową. Wrzody dwunastnicy i żołądka diagnozuje się na podstawie badania gastroskopowego, podczas którego wprowadza się do układu pokarmowego sondę z kamerą. Leczenie choroby wrzodowej opiera się przede wszystkim na odpowiednio dobranej antybiotykoterapii.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.