Witaminy i minerały to aż 35 z 50 najważniejszych dla organizmu człowieka składników odżywczych
Zdrowie

Witaminy i minerały w służbie zdrowiu

Na prawidłowe funkcjonowanie organizmu wpływ ma wiele czynników, w tym witaminy i minerały, które regulują jego pracę i odpowiadają za wszystkie zachodzące w nim procesy. Niedobory tych składników mogą powodować rozmaite zaburzenia i być pierwszym krokiem w kierunku… chorób. Skąd biorą się witaminy i minerały w naszym organizmie, jakie są ich wzajemne relacje i w jaki sposób się zużywają?

Witaminy i minerały pod lupą

Witaminy i minerały można suplementować, choć należy to robić rozsądnie w konsultacji z lekarzemAby nasz organizm prawidłowo funkcjonował musimy dostarczać mu wraz z pożywieniem niezbędnych składników i substancji odżywczych. Odpowiednio zbilansowana dieta to główne źródło makro i mikroskładników, dlatego do kwestii żywieniowych należy podchodzić z zaangażowaniem i stale aktualizowaną wiedzą. Wśród tych podstawowych i niezbędnych składników jest aż 13 witamin i 22 minerały – to całkiem sporo. Oczywiście witaminy i minerały można, a w niektórych sytuacjach nawet trzeba (!) suplementować, zwłaszcza wtedy, gdy ich niedobory występują z przyczyn od nas niezależnych, których nie możemy zmienić poprzez zmianę sposobu odżywiania się. Wybierając suplement, z pomocą którego chcemy uzupełnić witaminy i minerały w organizmie, należy zwrócić uwagę na formułę, która gwarantuje przedłużane uwalnianie poszczególnych składników.

Magazynowanie, wzajemne relacje i zużywanie

99% wapnia magazynowe jest w kościach, z których w razie potrzeby jest przekazywany do innych części organizmuSkładniki odżywcze wchłaniane są w układzie pokarmowym, a następnie rozprowadzane są po całym organizmie. Część witamin i minerałów jest magazynowana w różnych narządach (np. wapń w kościach), a część – zużywana na bieżąco (co oznacza również potrzebę ich stałego uzupełniania). Jak już wspomniano we wstępie – witaminy i minerały mają ogromny wpływ na prawidłowy rozwój organizmu człowieka i jego codzienne funkcjonowanie. Warunkują również właściwy przebieg wszystkich procesów zachodzących w organizmie: od procesów metabolicznych, przez utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej, po przemianę najważniejszych składników odżywczych, czyli białek, węglowodanów i tłuszczów. Sporo witamin i minerałów ściśle ze sobą współpracuje, wspomagając się wzajemnie (np. witamina D wspomaga przyswajanie wapnia). To kolejny argument przemawiający za wzmożoną czujnością i uwagą w komponowaniu diety – brak tylko jednego składnika może zaburzać w znaczący sposób wiele procesów. Witaminy i minerały mogą być zużywane w różnym tempie, w zależności od trybu i stylu życia, m.in. poziomu aktywności, stresu, czy stosowania używek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.