Witaminowa równowaga
Dzieci,  Zdrowie

Witaminy dla obciążonych ciążą

Ciąża to zdecydowanie najpiękniejszy czas w życiu każdej kobiety. To co dzieje się w naszym wnętrzu jest absolutnym cudem natury – w ciągu zaledwie 280 dni z jednej komórki powstanie ponad dwieście milionów komórek: nasze dziecko. Niezwykłe, prawda? W ciągu dziewięciu miesięcy w naszym brzuchu będzie rozwijał się i rósł mały człowiek – jesteśmy za niego odpowiedzialne już na tym etapie.

Misja szczęśliwa matka

W ciąży mamy wiele obowiązków – liczne badania kontrolne i wizyty u lekarza, dbanie o kondycję fizyczną i zdrową dietę. Warto zapisać się na gimnastykę (dedykowaną kobietom ciężarnym), na basen, dużo spacerować, a poza tym słuchać Bacha i Mozarta. No chyba, że z muzyką poważną nam nie po drodze… Pamiętajmy, że bardzo ważny jest nasz nastrój i dobre samopoczucie. Nie dajmy się więc zwariować i róbmy wszystko, by okres ciąży był czasem szczęśliwym.

Zdrowie na talerzu

Właściwe odżywianie, bogate w składniki odżywcze i minerały to podstawa sukcesu. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co może, a co nie powinno znaleźć się na naszym talerzy – skonsultujmy się z dietetykiem. Nie słuchajmy rad ciotek i babć, które każą nam jeść za dwoje. Mamy jeść dla dwojga, a to ogromna różnica. Nasza dieta powinna być zbilansowana i pełnowartościowa.

Rozsądna suplementacja

Nawet jeśli będziemy się starać jeść zdrowo i różnorodnie – w naszym obciążonym ciążą (dosłownie i w przenośni) organizmie mogą pojawić się niedobory pewnych witamin i minerałów. Żeby temu zapobiec nasz lekarz może zalecić nam uzupełnienie diety o witaminy dla kobiet w ciąży (warto kupić je tutaj). Nigdy same nie podejmujemy tak ważnej decyzji – to lekarz na podstawie wywiadu i wyników badań krwi ciężarnej zaleci odpowiednią suplementację.

Witaminowy must have

Kwas foliowy (przyjmowany jeszcze przed zajściem w ciążę), wapń, żelazo to minerały, na które zapotrzebowanie zdecydowanie wzrasta w czasie ciąży. Ponadto trzeba dbać o odpowiedni poziom witamin: B, C i D.

Nie zapominajmy o hormonach, w tym o… endorfinie! Fundujmy sobie drobne przyjemności i ładujmy akumulatory szczęścia – przydadzą się w trudnych początkach macierzyństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.