Miarka krawiecka, zwana również "metrem" lub "centymetrem" to podstawowe narzędzie do pomiarów
Moda

Wiosna! Czas się zmierzyć… z zakupami!

Wiosna to moja ulubiona pora roku. Z przyjemnością robię porządki w szafie, chowając na dno wszystkie zimowe ciuchy. Jestem bezwzględna! Nie przyjmuję do wiadomości, że aplikacja z prognozą pogody pokazuje, iż w w ciągu najbliższych dwóch tygodni może się pojawić na termometrze -1. I gdy już zrobię te porządki, to w szafie robi się pusto! A wiecie co to oznacza? Czas na zakupy! Coraz częściej unikam zatłoczonych centrów handlowych i uzupełniam garderobę w sklepach internetowych. Trzeba się tylko potrafić dobrze… zmierzyć. I o tym właśnie jest ten wpis.

Niezbędnik internetowego klienta sklepów odzieżowych to kartka i ołówek oraz krawiecka miarka, które muszą nam zastąpić przymierzalnięCo nam będzie potrzebne?

Oczywiście miarka krawiecka, zwana popularnie „metrem” lub „centymetrem”, ołówek i kilka kartek. Dobrze jest również zorganizować sobie jakiegoś pomocnika, który przytrzyma w odpowiednim momencie lub zanotuje, albo przekona że 100 cm w biodrach po zimie to absolutnie normalna sprawa. Mamy? Zaczynamy! Pamiętajmy, że mierzymy siebie i opcjonalnie swoje ciuchy. Większość internetowych sklepów odzieżowych dysponuje tabelami rozmiarów, w których podane są wymiary ciała (widełki), właściwe dla konkretnego rozmiaru. Rzadziej w opisach ciuchów znajdziemy również wymiary samych ubrań – najczęściej mierzone na płasko i bez rozciągania.

Mierzymy wirtualne spodnie

Zacznijmy od najtrudniejszego! Zmierzenie sylwetki pod zakup spodni jest największym wyzwaniem, bo ta część garderoby wymaga dopasowania w kilku miejscach, w przeciwieństwie np. do szerokiej spódnicy, w której najważniejszym (i często jedynym!) parametrem jest pomiar w pasie.

Mierzenie spodni wirtualnych to wyzwanie, któremu jednak uda nam się sprostaćMierzymy sylwetkę pod zakup spodni:

  • mierzymy obwód bioder – metr powinniśmy poprowadzić w najszerszej części naszej figury, poniżej talii; miarka nie powinna się obsuwać, ale móc dość swobodnie przejść przez pośladki w dół i w górę;
  • mierzymy obwód w pasie / talii – w tym celu znajdujemy najwęższe miejsce sylwetki, które jest naszą talią – to wymiar niezbędny do dobrania spodni z tzw. wysokim stanem; część spodni może mieć tzw. niski stan – warto więc przeprowadzić dodatkowy pomiar, poniżej pępka, czyli w pasie;
  • mierzymy długość – w zależności od modelu spodni (stan niski lub wysoki), długość spodni będziemy mierzyć od talii lub od pasa, najłatwiej jest poprowadzić metr po zewnętrznej stronie nogi (zaczynając właśnie od talii lub pasa) aż do kostki; ten wymiar możemy również zdjąć z własnych spodni, które mają idealną dla nas długość;
  • mierzymy obwód uda i łydki – te pomiary będą niezbędne, by nawet dopasowane spodnie wyglądały dobrze i były dopasowane w odpowiedni sposób (nie obciskały nadmiernie i nie zwisały).

Spodnie zmierzone? Można kupować. Reszta pomiarów ciała w kolejnym wpisie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.