Wakacje to czas dla dzieci - pozwólmy, aby same sobie go organizowały, a gdy znudzi im się swoboda - zaproponujmy im kolonie lub półkolonie

Wakacje to czas dla dzieci!

W tym roku wakacje trwają aż 72 dni, a rozpoczęcie kolejnego roku szkolnego zaplanowano dopiero na 4 września. To sporo czasu, który powinniśmy dzieciom jakoś zorganizować. Oczywiście nie chodzi o zaplanowanie każdego dnia i minuty – wakacje to czas, z którego dzieci powinny swobodnie korzystać i móc decydować o zabawach, czy spotkaniach koleżeńskich. Każdy rodzic jednak wie, że swoboda, którą nasze dzieci cieszą się przez pierwsze 2-3 tygodnie wakacji, szybko zaczyna im się po prostu nudzić. Miejmy więc w zanadrzu jakieś zorganizowane wakacyjne zajęcia dla dzieci (np. kolonie lub półkolonie). Pamiętajmy również, że nic nie jest tak cenne jak nasz czas dla dzieci!

Kolonie i obozy

Zajęcia sportowe dla dzieci w formie obozów to świetny sposób spędzania wakacji przez nasze pociechyW czasach naszego dzieciństwa kolonie dla dzieci były standardem, w znacznej części fundowanym przez zakłady pracy naszych rodziców. Jeździło się więc na kolonie kolejowe, wojskowe, czy jakiekolwiek inne, na których można było do woli używać z dziećmi znajomych rodziców. Obecnie sprawa nieco się skomplikowała, bo kolonie zakładowe są już tylko wspomnieniem, a współczesny rodzic musi stanąć przed koniecznością wybrania organizatora kolonii lub obozu, który zapewni dzieciom bezpieczny i atrakcyjny wyjazd. Zanim zdecydujemy się na jedną z ofert – dokładnie sprawdźmy organizatora oraz miejsce, w które zabiera dzieci. Dobrze jest wysłać dziecko w towarzystwie minimum 1-2 kolegów bądź koleżanek z podwórka, czy szkoły. Atrybutem, który znacząco ułatwia rozstania dzieci z rodzicami jest telefon komórkowy, dzięki któremu możemy być na bieżąco z tym co u dziecka słychać i jak się bawi (pamiętajmy jednak, żeby nie zamęczać się wzajemnie, najlepiej umówić się na jeden telefon dziennie, np. wieczorem lub w czasie poobiedniej sjesty), a także czy wszystkie warunki wyjazdu są zgodne z przedwyjazdową ofertą. Świetną alternatywą dla kolonii organizowanych przez różnego rodzaju biura podróży są obozy sportowe organizowane przez trenerów, których dzieci znają z zajęć pozalekcyjnych. Zajęcia sportowe dla dzieci w formie wyjazdowej to ogromna frajda, zwłaszcza gdy mogą wyjechać z grupą znanych sobie kolegów i koleżanek, z którymi dzielą pasję do koszykówki, piłki nożnej, karate, czy tańca.

Półkolonie, czyli kolonie na pół gwizdka

Półkolonie mogą być tematyczne, największym zainteresowaniem cieszą się te dla małych odkrywców lub miłośników gotowaniaJeżeli nasze dziecko nie ma ochoty na wyjazd, jest jeszcze na to za małe lub przeszkodą są wysokie koszty takiej kolonii lub obozu – możemy dziecko zapisać na półkolonie. Organizowane są w każdym dużym mieście i większości mniejszych miasteczek. Oferta jest z roku na rok coraz szersza i coraz ciekawsza, a ceny – konkurencyjne. Koszt tygodniowych półkolonii to najczęściej około 300 zł, w ramach których dziecko dostaje najczęściej 2-3 posiłki oraz ma dostęp do ciekawego programu zajęć tematycznych, a opieka zagwarantowana jest zazwyczaj przez 6-8 godzin dziennie. To doskonała propozycja dla rodziców pracujących, którzy mnie mogą lub nie chcą obciążać babć i dziadków opieką nad wnukami. Organizatorami półkolonii są najczęściej domu kultury, świetlice środowiskowe, ale również zespoły szkół oraz osoby prowadzące w roku szkolnym różnego rodzaju kluby z zajęciami pozalekcyjnymi. Możemy zapisać dziecko na półkolonie sportowe, taneczne, artystyczne… Ciekawą propozycją są również półkolonie dla małych kucharzy, czy przyszłych przyrodników. A może wasz pracodawca organizuje jakieś letnie campy dla dzieci osób zatrudnionych w firmie? Takie prorodzinne podejście cieszy się coraz większym uznaniem i popularnością – warto więc zorientować się, czy w waszej firmie dzieje się coś w temacie letniej opieki nad dzieci, a jeśli nie – zawsze można zainspirować szefa lub szefową.

Nasz czas dla dzieci

Znajdźmy czas dla dzieci w wakacje. Może uda nam się wyjechać na rodzinny urlop? Jeżeli nie - zaplanujmy atrakcyjny sposób spędzania czasu blisko domuPamiętajmy jednak, że żadne zorganizowane zajęcia nie zastąpią dzieciom czasu spędzonego z rodzicami. Dlatego postarajmy się ograniczyć ilość dodatkowych obowiązków do minimum, by móc spędzić letnie popołudnia i wieczory oraz weekendy właśnie z dziećmi, umacniając rodzinne więzi i po prostu ciesząc się własnym towarzystwem. W ciągu roku szkolnego jest na to zdecydowanie mniej czasu, bo przecież odrabianie zadań i dodatkowe zajęcia pozalekcyjne pochłaniają mnóstwo czasu. Rodzinnie spędzony czas nie musi być kosztowny, żeby być atrakcyjnym. Wystarczy dobry pomysł! Jaki? Możemy na przykład zaplanować, że w ciągu najbliższych dwóch miesięcy odwiedzimy wszystkie okoliczne place zabaw. Przygotujmy do tego specjalną mapę, na której będziemy zaznaczać odwiedzone miejsca, zapisywać odległości, czas jaki był nam niezbędny do ich pokonania. Możemy również zrobić ranking odwiedzonych miejsc, przyznając każdemu z nich punkty za spełnienie określonych warunków (np. za powierzchnię i nawierzchnię, różnorodność sprzętów do zabawy, zacienienie, odległość od drogi itp.). Innym pomysłem jest plan poznania najbliższej okolicy (wszystkie miejsca również możemy nanieść na mapie) i jej historii (co było w tym miejscu, zanim stanął tu kolejny osiedlowy market?). To również doskonały sposób na naukę, bo nauka przez zabawę jest przyjemna i niezwykle efektowna, Ale o tym ani słowa, przecież są wakacje!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.