Nuda? Poczekaj, zaraz coś wymyślę! Dzieci zaskakują nas swoją kreatywnością!

Wakacje to czas na nudę!

We współczesnym, zagonionym do granic możliwości świecie brakuje nam czasu na… nudę! A to przecież w tym zwykłym stanie mają swój początek niezwykłe rzeczy. Te parę chwil, w którym absolutnie nic nie musimy, nic i nikt nas nie goni, do niczego nie jesteśmy zobowiązani – to czas, w którym prawdziwie odpoczywamy i relaksujemy, możemy wówczas wziąć głęboki oddech, pogrążyć się we własnych myślach, uporządkować emocje. Nudy potrzebują również nasze dzieci, bo nuda, jak nic innego, pobudza kreatywność i wyobraźnię! Pozwólmy się dzieciom odrobinę ponudzić w wakacje!

Nadmiar zajęć

Przeciążone dzieci to zmęczone dzieci, nie mające siły na kreatywną zabawęNasze dzieci są przeciążone: nauką (tą w szkole i tą w domu), zajęciami dodatkowymi serwowanymi im co rusz rozrywkami z różnych kulturalnych półek. Oczywiście bezcenne jest pokazywanie dzieciom świata, ze wszystkimi jego blaskami i odrobiną cieni, świetna jest możliwość zabrania naszych latorośli do teatru, opery, czy filharmonii, do muzeum i na koncert. Pamiętajmy jednak, by się w tej pogoni nie zatracić, by z rozpędu nie zorganizować dzieciom każdej minuty ich życia. Mały człowiek również ciężko pracuje (w szkole i na zajęciach dodatkowych) i podobnie jak dorosłemu – potrzebny mu jest odpoczynek, który sam sobie zaplanuje i wymyśli.

Wakacje to idealny czas na…

Nuda nie jest zła! To moment, w którym włączamy wyobraźnię i zaczynamy działać kreatywnie! … nudę, właśnie! Zaplanujmy wspólne wczasy, kilka spotkań ze znajomymi, odwiedzenie jakiś ciekawych miejsc, ale – zostawmy dzieciom trochę luźnego czasu, który będą mogły spożytkować wedle własnego uznania. Większość dzieci nas zaskoczy – wcale nie zalegną przed telewizorami, komputerami i tabletami! Zaczną wymyślać świetne gry i zabawy, czytać, rysować… Zaczną z nami rozmawiać, a to z kolei otworzy nam drzwi do cudownego, spontanicznego spędzania czasu wspólnie. Może w trakcie tych rozmów zweryfikujemy trochę kawałek naszej wiedzy na temat własnych dzieci, które wcale nie chcą chodzić na balet (albo wręcz przeciwnie – bardzo by chciały!), uwielbiają zajęcia z gry na fortepianie, ale nie chcą już dodatkowych lekcji plastyki itd…

Wykorzystajmy nadchodzące wakacje, nudząc się! 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.