Upały mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia - warto wiedzieć jak postępować
Czas wolny

Upał? Wiemy jak go przetrwać!

Lato zaczęło się z przytupem! Na przysłowiowe dzień dobry zafundowało nam upały przekraczające 30 stopni Celsjusza w całej Polsce. Upał jest w porządku pod warunkiem, że wiemy jak z niego rozsądnie korzystać i jak się przed nim chronić.

Nawadnianie organizmu to jedna z najważniejszych zasad bezpiecznego postępowania w czasie upałów - najlepsza jest niegazowana woda!Oto kilka ważnych zasad:

  1. Unikamy (jak ognia!) eksponowania się na słońce w godzinach między 10 a 15 – wówczas słońce jest najwyżej i najmocniej praży. Podczas największych upałów w okolicach południa szukajmy porządnie zacienionych miejsc.
  2. Podczas upałów lepiej zrezygnować z forsownego wysiłku fizycznego.
  3. Pamiętamy o odpowiednim nawadnianiu organizmu – najlepiej mieć zawsze pod ręką butelkę niegazowanej wody. Podczas upałów najlepiej zrezygnować ze spożywania napojów alkoholowych.
  4. Spożywanie lekkich posiłków (najlepiej z niewielką ilością soli!), owoców i warzyw. Warto również zadbać w sposób szczególny o właściwe przechowywanie produktów spożywczych, zwłaszcza tych łatwo się psujących.
  5. Ubieranie się w lekkie i luźne ubrania, najlepiej z jasnych i naturalnych tkanin (bawełny lub lnu) oraz przewiewne buty. Jeżeli przebywamy na zewnątrz – pamiętajmy o nakryciu głowy oraz okularach przeciwsłonecznych.
  6. Stosujmy kremy z wysokim filtrem chroniącym naszą skórę przed poparzeniami słonecznymi.
  7. Ochładzajmy się korzystając z wodnych kurtyn, zażywając kąpieli lub biorąc chłodne prysznice. Starajmy się około 2 – 3 godzin dziennie spędzić w klimatyzowanych pomieszczeniach z optymalną dla naszego organizmu temperaturą.
  8. Starajmy się utrzymywać odpowiednią temperaturę w domu. Zasłaniajmy i odsłaniajmy okna w zależności od strony świata, na którą wychodzą, np. okna od strony południowej najlepiej zamknąć i zasłonić, by promienie słonecznie nie nagrzewały za bardzo pomieszczeń, z kolei okna wychodzące na północ mogą być stale otwarte, okna od strony wschodniej i zachodniej otwieramy i zamykamy w zależności od pozycji słońca na niebie.
  9. Pamiętajmy o osobach starszych (zwłaszcza te mieszkające samotnie!) w naszym otoczeniu i w trakcie upalnych dni otoczmy je szczególną troską i opieką.

Upał ma również swoje dobre strony... kąpiele!Korzystajmy z lata! Upał bywa uciążliwy, ale zimą z pewnością za nim zatęsknimy i z sentymentem będziemy wspominać wysokie temperatury!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.