Znalazłam mleko na ulewanie!

Ulewanie pokarmu przez noworodka lub niemowlaka to widok, który świeżo upieczonych rodziców może mocno przestraszyć. Spokojnie, to naprawdę nic strasznego! Ulewanie przydarza się zarówno dzieciom karmionym piersią, jak i maluchom karmionym mlekiem modyfikowanym. To bezbolesne cofanie się części wypitego mleka z żołądka do przełyku i ust. Mleko może mieć nieco zmieniony kolor i lekko kwaśny zapach, bo zostało wstępnie nadtrawione. Czym różni się ulewanie fizjologiczne od ulewania, które powinno nas zaniepokoić? Jak reagować, gdy dziecko ulewa i kiedy warto sięgnąć po specjalne mleko na ulewanie? 

Uuuuulala, ale ulewa!

Ulewanie fizjologiczne nie jest dolegliwością niebezpieczną, choć dla świeżo upieczonych rodziców - może tak wyglądaćUlewanie fizjologiczne to cofanie się niewielkich ilości pokarmu (o objętości około 1 – 2 łyżeczek). Taka „strata” mleka nie ma wpływu na sytość dziecka oraz jego rozwój i przybieranie na wadze. Ulewanie zdarza się najczęściej po posiłku, ale może również mieć miejsce w trakcie jedzenia.  Przyczyną ulewania jest niedojrzałość układu trawiennego – zwłaszcza zwieraczy przełyku, które nie zatrzymują pokarmu w żołądku dziecka. Częściej ulewają małe łakomczuszki, które zjadają szybko i łapczywie zbyt duże ilości pokarmu naraz. Do ulewania może również przyczynić się nieodpowiednia technika karmienia – dziecko źle przystawione do piersi lub karmione butelką wyposażoną w nieodpowiednio dobrany smoczek może oprócz pokarmu połykać… powietrze, które później „ucieka” z brzuszka wypychając zeń również niewielkie ilości mleka. Kiedy zatem ulewanie powinno nas zaniepokoić? Zdecydowanie wtedy, gdy cofa się duża ilość pokarmu w wyraźnie ciemniejszym kolorze (brązowawym lub zielonkawym), gdy dziecko kaszle i się krztusi, a konsekwencją ulewania jest brak lub niski przyrost masy ciała malucha.

Sposoby na ulewanie? Mleko na ulewanie!

Mleko NAN Expert A.R. to preparat przeznaczony dla niemowląt ulewających większe ilości pokarmu Jeżeli ulewanie nas niepokoi – porozmawiajmy o problemie z pediatrą, który rzeczowo i obiektywnie oceni sytuację. Rozwiązaniem często podpowiadanym rodzicom jest sięgnięcie po specjalistyczne mleko na ulewanie, którego skład i konsystencja są tak przemyślane, by zminimalizować ilość cofającego się pokarmu i ułatwić pozostanie mleka w małym żołądku dziecka. Najczęściej polecanym jest mleko NAN na ulewanie – pełnowartościowy preparat przeznaczony dla niemowląt mających tendencję do ulewania. Jego skład został wzbogacony o dodatek skrobi ziemniaczanej, która odpowiednio zagęszcza mleko utrudniając (a nawet eliminując!) jego ulewanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.