Ulewanie u dziecka nie jest niebezpieczne, jeżeli maluch ulewa objętość około 1-2 łyżeczek, jest pogodny i przybiera na wadze w sposób prawidłowy

Ulewanie u dziecka, czyli… ulala!

Noworodek to nowy człowiek, którego obsługi trzeba się nauczyć. Umiejętne rozpoznawanie jego potrzeb to podstawa dobrych relacji na linii: świeżo upieczone dziecko – świeżo upieczony rodzic. Im trafniej odczytujemy sygnały wysyłane nam przez malca, tym jest on spokojniejszy i mniej płaczliwy. Istotne jest również odpowiednie przygotowanie się do roli rodzica i tzw. „rozpoznanie terenu”. Tylko w ten sposób nie będziemy panikować na widok zielonej kupki, potówek, czy ulewającego bobasa. I właśnie ulewanie u dziecka bierzemy dziś na tapetę. Co to jest, skąd się bierze i czy powinno nas niepokoić? 

Ulewanie u dziecka – podstawy

Ulewanie u dziecka to najczęściej zjawisko naturalne, związane z niedojrzałością układu pokarmowego, w tym zwieraczy żołądkaMimo że ulewanie u dziecka może wyglądać przerażająco, to najczęściej nie jest niczym groźnym, ani nieprzyjemnym dla malucha. Najczęstszą przyczyna ulewania jest fizjologiczna niedojrzałość układu pokarmowego, w którym zwieracze żołądka nie funkcjonują jeszcze w pełni i nie zawsze potrafią zatrzymać całą jego treść. Ulewanie mogą również powodować: łapczywe jedzenie (podczas którego do żołądka dziecka dostaje się również powietrze, które następnie wydostaje się z niego równocześnie cofając do buzi malucha odrobinę pokarmu) oraz zjadanie zbyt dużych porcji naraz (nadmiar wówczas po prostu się… ulewa). Ulany pokarm może mieć barwę i konsystencję niezmienioną (w stosunku do tego, co dziecko zjadło) lub być wstępnie strawiony (wówczas ulane mleko będzie mieć żółtawy kolor i kwaśny zapach). Najczęściej dziecko ulewa jednorazowo objętość 1-2 łyżeczek pokarmu i jeśli jest przy tym pogodne, nie płacze i prawidłowo przybiera na wadze – nie mamy powodów do niepokoju. Ulewanie u dziecka najprawdopodobniej zaniknie samoistnie w okolicach 6. miesiąca życia, gdy jego dieta będzie bardziej urozmaicona, a ono będzie zjadało posiłki w pozycji siedzącej lub półsiedzącej. Mechanizm ulewania został doskonale zobrazowany w tym krótkim filmiku: KLIK.

Skonsultujmy się z pediatrą, gdy dziecko ulewa większe ilości pokarmu, jest płaczliwe i niespokojne - być może cierpi na jakąś alergię pokarmową lub refluksKiedy skonsultować się z pediatrą?

Jeżeli ulewanie u dziecka z jakichkolwiek powodów nas niepokoi, np. maluch ulewa większe ilości pokarmu, krztusi się i kaszle, jest niespokojny i płaczliwy – jak najszybciej skonsultujmy się z lekarzem. Być może owo ulewanie jest pierwszym symptomem alergii pokarmowej lub groźniejszej i bardzo nieprzyjemnej choroby zwanej refluksem żołądkowo – przełykowym.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.