uczulenie na komary u dzieci
Dzieci,  Zdrowie

Uczulenie na komary

Lato w pełni. Uwielbiamy te beztroskie chwile spędzane poza miastem. Niestety w tym roku mamy do czynienia z jakimś zmasowanym atakiem komarów. Atakują już nie tylko nad jeziorem czy w lesie, ale także w miejskim parku. O ile wcześniej nie mieliśmy jakichś poważniejszych problemów z komarami, o tyle w tym roku, okazały się być dużym utrapieniem. Wyszło bowiem, że nasze maluchy są uczulone na komary! Zaraz, zaraz – uczulenie na komary? Niestety to możliwe. Jeśli wasze dziecko zamiast bąbla po ukąszeniu komara ma opuchliznę i do tego wielką czerwoną plamę to znak, że jest uczulone na kąsanie komarów. To się zdarza, zwłaszcza jeśli maluch już alergikiem. Skąd się bierze uczulenie na komary a przede wszystkim, jak łagodzić dolegliwość? O tym poniżej

Uczulenie na komary – skąd ten problem?

Uczulenie na komary w większości przypadków pojawia się u alergicznych dzieci. W miejscu ukąszenia w wyniku działania histaminy dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, pojawia się też świąd i obrzęk. Do dziś zdania są podzielone, czy alergizuje ślina komara, czy nie. Na szczęście odczyn jest najczęściej miejscowy i ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego jest bardzo nieduże.

uczulenie na komary objawy

Jak rozpoznać alergię na komary?

Zwykłe ugryzienie komara zazwyczaj kończy się niewielkim śladem. W momencie, kiedy nasze dziecko ma uczulenie na komary zamiast niewielkiego śladu, na skórze pojawia się dość duży bąbel, który dodatkowo bardzo swędzi. Okolica ugryzienia puchnie i ulega zaczerwienieniu. U niektórych dzieci objawy alergii na komary mogą być jeszcze silniejsze. Dochodzi do bardzo dużego obrzęku, dodatkowo pojawia się wysypka na ciele oraz zawroty głowy.

Jak łagodzić przykre dolegliwości?

Istnieją dwa sprawdzone sposoby łagodzenia alergicznej reakcji organizmu na ukąszenia komarów. Należą do nich:

– preparaty antyhistaminowe

– zimne okłady z sody oczyszczonej rozpuszczonej w wodzie

Dobrze sprawdzają się też domowe sposoby typu okłady z cebuli, ziemniaka lub ogórka, a także przykładanie do miejsca ukąszenia liścia kapusty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.