trądzik niemowlęcy objawy
Dzieci,  Zdrowie

Trądzik niemowlęcy

Mimo, że trądzik u niemowlaków brzmi dość abstrakcyjnie, bo przyzwyczaiłyśmy się do tego, że dotyczy głównie nastolatków w okresie burzy hormonalnej, to jednak faktycznie może pojawić się również u twojego maluszka. Nie wszystkie krostki na twarzy dziecka to potówki, choć zazwyczaj tak myślimy. Niekiedy może to być trądzik spowodowany przez zmiany hormonalne, jakie pojawiły się jeszcze podczas ciąży. Szacuje się, że trądzik niemowlęcy dotyczy około 20% maluszków do 2 roku życia. Częściej dotyka chłopców, ale to nie oznacza, że u dziewczynki również nie może się pojawić.

Jak poznać trądzik niemowlęcy

Przede wszystkim zmiany akcentują swoją obecność na twarzy. Są to zaczerwienienia skóry lub ropne wypryski, w zależności od wieku malucha. Co ważne – zmiany skórne w obrębie trądziku niemowlęcego pojawiają się najczęściej powyżej 3 miesiąca życia. Jeśli zmiany pojawiły się wcześniej – 3 tygodnie po porodzie lub widnieją od pierwszych dni pojawienia się malucha na świecie, wówczas mamy do czynienia z trądzikiem noworodkowym.

Skąd ten trądzik?

Na pewno zadajesz sobie teraz pytanie, skąd trądzik u tak małego dziecka? Fakt, może to wzbudzać niemałe kontrowersje, a jednak. Dokładne przyczyny trądziku u niemowlaków nie są jeszcze znane. Podejrzewa się, że za tym wszystkim stoją zmiany hormonalne lub przegrzewanie dziecka. Owe rozchwianie hormonalne może być wynikiem nieprawidłowości leżących po stronie dziecka lub matki, które przekładają się na zdrowie niemowlaka np. poprzez spożywanie mleka mamy. Jeszcze niedojrzały organizm dziecka szybko chłonie to, co w mleku mamy zawarte – w tym wysoką ilość hormonów, które niekorzystnie odbijają się na skórze.

trądzik niemowlęcy

Trądzik niemowlęcy – co robić?

Zmian skórnych i maluszków nie leczy się antybiotykami tak, jak ma to zwykle miejsce w przypadku trądziku u nastolatków. Kluczowe znaczenie ma tutaj właściwa pielęgnacja skóry. Skuteczne okazują się maści o działaniu wysuszającym i antyseptycznym jak np. Sudocrem. Oczywiście taką maścią nie smaruje się całej twarzy malucha, a jedynie pojedyncze wypryski. Dobrym rozwiązaniem są też emolienty o działaniu łagodzącym. Można je stosować jako dodatek do kąpieli lub balsam. Uwaga! Jeśli twoje dziecko ma trądzik niemowlęcy koniecznie zmieć środki do prania. Zamiast zwykłych płynów i proszków, stosuj te przeznaczone dla alergików i dzieci z AZS.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.