Trądzik, bez względu na jego rodzaj, może mieć negatywny wpływ na samopoczucie osoby borykającej się ze zmianami skórnymi. Najlepiej jak najszybciej skonsultować się z lekarzem

Trądzik ma wiele twarzy

Trądzik kojarzony jest niemal wyłącznie ze zbuntowanymi nastolatkami (to tzw. trądzik młodzieńczy). Tymczasem z powodu trądziku coraz częściej cierpią również dorośli. Brzydkie zmiany na skórze twarzy, dekoltu i ramion mogą skutecznie psuć samopoczucie, bez względu na wiek i dojrzałość. Jakie rodzaje trądziku występują najczęściej, czym się różnią i jak z nimi walczyć?

Trądzik młodzieńczy – zmiany skórne zlokalizowane są najczęściej w strefie T; w przeważającej większości mają postać zaskórników otwartych i zamkniętych, przebieg może mieć charakter umiarkowany (najczęściej), ale również ciężki (zwiększone ryzyko powstawania blizn); trądzik młodzieńczy często nawraca, ale kończy się wraz z uspokojeniem się hormonów i zakończeniem okresu dojrzewania.

Trądzik młodzieńczy dotyka młodzież w okresie dojrzewania, zaskórniaki otwarte i zamknięte pojawiają się przede wszystkim w strefie T

Trądzik dorosłych – zmiany skórne zlokalizowane są najczęściej w strefie U (broda, żuchwa, policzki); mają postać czerwonych wyprysków ze stanami zapalnymi, najczęściej ma postać łagodną lub umiarkowaną, ale i tak wpływa znacząco na samopoczucie osoby dorosłej dotkniętej tym problemem.

Trądzik dorosłych to czerwone zmiany zapalne w strefie U twarzy

Trądzik różowaty – zmiany skórne zlokalizowane są najczęściej w centralnej części twarzy (obejmują policzki, brodę, nos i czoło), zmiany mogą wyglądać jak rumień, z rozszerzonymi naczynkami, krostkami i grudkami, a także obrzękami twarzy. Trądzik różowaty występuje najczęściej u osób między 30 a 50 rokiem życia i uznawany jest za przewlekłą chorobę skóry.

Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry, która dotyka najczęściej osoby między 30 a 50 rokiem życia

Każda postać trądziku wymaga odpowiedniej pielęgnacji skóry twarzy oraz konsultacji z lekarzem, który dobierze odpowiednie dla danej osoby leczenie.

Skinoren to jeden z preparatków, które mogą pomóc w walce z trądzikiem - jego stosowanie należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.