trądzik dorosłych leczenie

Trądzik dorosłych – objawy i leczenie

Myślisz, że trądzik to wyłącznie zmora nastolatków w okresie burzy hormonalnej? Niestety. Nawet nas, Matki Polki może dopaść i to w najmniej oczekiwanym momencie. Trądzik dorosłych, bo tak to się fachowo nazywa, zaczyna zbierać coraz większe żniwa. Niedoskonałości pojawiają się u osób po 30 roku życia. Atakują również tych, którzy w czasach młodzieńczych nie mieli problemu z niedoskonałościami skórnymi. Nie wiem, czy dla kogoś będzie to pocieszenie, ale warto wiedzieć, że trądzik dorosłych przebiega łagodniej niż ten u ludzi młodych, w okresie dorastania. Jak wygląda taki trądzik, a przede wszystkim jak go leczyć? O tym poniżej.

Jak wygląda trądzik dorosłych?

Skąd mamy mieć pewność, że wypryski wyskakujące na twarzy to właśnie trądzik dorosłych, a nie chwilowy wybryk lub reakcja na coś, co zjedliśmy? Głównym wyznacznikiem tego typu trądziku jest lokalizacja zmian. Krostki i grudki pojawiają się na dolnej części twarzy – wokół ust, na brodzie i żuchwie. Typowe dla trądziku osób dorosłych są też niedoskonałości na dekolcie. U niektórych osób mogą występować także na szyi. Co ważne, pojawiające się na skórze zmiany utrzymują się na niej dość długo – bywa, że nawet do miesiąca. Charakterystyczne jest również to, że zmiany w postaci krost są duże i bolesne. Dodatkowo, prawie zawsze pozostają po nich blizny lub przebarwienia.

Skąd w ogóle ten trądzik?

Wbrew pozorom trądzik dorosłych wcale nie jest związany z wahaniami hormonów czy zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Jeśli nie hormony to co? Stres. Banalne, ale prawdziwe. To właśnie stres powoduje, że na naszej skórze zaczynają pojawiać się bolesne, czerwone krosty.

Kolejna kwestia to niewłaściwa dieta. To, co ląduje na naszych talerzach każdego dnia ma także gigantyczny wpływ na kondycję naszej skóry. Winne są przede wszystkim produkty o wysokim indeksie glikemicznym, a także produkty wysoko przetworzone, jedzenie fast food czy ostre przyprawy. Również nieregularne jedzenie i podjadanie między posiłkami przyczynia się do nieprawidłowego funkcjonowania organizmu, a efekty zaniedbań widoczne są na skórze. Trądzik u osób dorosłych mogą także powodować produkty mleczne i cukier.

trądzik dorosłych przyczyny

Trądzik u osób dojrzałych może też być następstwem niewłaściwej pielęgnacji. Zrób solidny rachunek sumienia i odpowiedz sobie szczerze na pytanie, czy aby na pewno dbasz o swoją skórę troskliwie i systematycznie, czy faktycznie dokładnie ją oczyszczasz każdego dnia – nawet w te dni, kiedy się nie malujesz? A może używasz nieodpowiednich kosmetyków? I to nie wszystko. Za trądzikiem u osób dorosłych może stać także przyjmowanie niektórych leków, częste spożywanie alkoholu, palenie papierosów i zbyt mało snu.

Jak to się leczy?

Zacznijmy od tego, że leczenie jest długotrwałe, ale nie wymaga stosowania nie wiadomo jak wymyślnych środków. W zależności od stopnia zaawansowania zmian skórnych, wdraża się leczenie miejscowe lub doustne. Antybiotykoterapia doustna jest zazwyczaj potrzebna w momencie, kiedy rozwinie się stan zapalny. Wówczas nie ma wyjścia. W każdym innym wypadku wystarczy leczenie miejscowe.

trądzik dorosłych
źródło: www.skinoren.pl

Świetne efekty w leczeniu daje stosowanie preparatów zawierających kwas azelainowy. Składnik ten wykazuje działanie przeciwzapalne, bakteriostatyczne oraz przeciwłojotokowe. Nie powoduje silnego złuszczania, dzięki czemu nie podrażnia skóry. Kwas azelainowy można znaleźć m.in. w kremie lub żelu Skinoren, zalecanego przez dermatologów do leczenia trądziku pospolitego i trądziku dorosłych (sprawdź tu: http://www.skinoren.pl/pl/tradzik-doroslych/ ). Efekty kuracji kremem Skinoren można zauważyć już po 4 tygodniach systematycznego stosowania. Zaletą kremu jest to, że można go stosować przez dłuższy czas.

O tym musisz pamiętać!

Leczenie to jedno. Ważną rolę odgrywa też codzienna pielęgnacja skóry. Zapomnij o zwykłym mydle, gdyż skóra trądzikowa bardzo go nie lubi. Do zmywania twarzy nie poleca się także mleczek. Lepiej sięgnąć po delikatny żel lub płyn micelarny.I koniecznie pamiętaj o systematyczności. Wszelkie zaniedbania będą od razu widoczne na skórze!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.