Gorączkujące niemowlę to zestresowana mama

Temperatura uczuć w Cejsjuszach

Gorączka to nie diabeł wcielony i sama w sobie nie jest chorobą. Pojawiając się ma do wykonania bardzo ważne zadanie – zwalczenie choroby (białe krwinki wytwarzają interleukinę, która powoduje wzrost temperatury ciała wspomagając w ten sposób proces zabijania nieproszonych gości – wirusów i bakterii). Teoria teorią, a praktyka jest taka, że gorączkujące dziecko, a w szczególności gorączkujące niemowlę to ogromy stres dla rodzica i stan podwyższonej czujności połączonej z intensywną obserwacją malucha.

Należy pamiętać, że temperatura naszego zdrowego niemowlęcia może się wahać i nie zawsze będzie to przepisowe 36 i 6. Młodziutki organizm ma jeszcze nie do końca dojrzały układ termoregulacji, a co za tym idzie jego temperatura bywa co nieco zmienna. Za rozszerzoną normę przyjmuje się, że zakres prawidłowej temperatury u niemowlęcia to przedział od 36,6 do 37,5ºC. Temperatura może być nieco niższa rano, a podwyższona wieczorem, ewentualnie po drzemce lub spacerze, na który ubraliśmy dziecko jednak zbyt ciepło… Stan podgorączkowy to temperatura z zakresu: 37,5 – 38 stopni, o gorączce mówimy, gdy termometr wskazuje powyżej 38ºC.

Termometr jest jedną z tych rzeczy, które kupujemy jeszcze zanim maluch przyjdzie na świat, a dobry termometr to ten, który mierzy dokładnie i szybko. Świetną opinią cieszą się termometry na podczerwień mierzące temperaturę w uchu (błona bębenkowa ma taką samą ciepłotę jak ośrodek termoregulacji w mózgu). Temperature można mierzyć również w ustach, na czole, pod pachą i w odbycie – zawsze wybierajmy rozwiązanie jak najmniej konfliktowe. Obecnie zdecydowanie odradza się używania termometrów rtęciowych.

Gorączkowy krok po kroku:
1. Podczas narastania temperatury dziecku może być zimno – wówczas należy go przykryć. Gdy jednak temperatura ustabilizuje się – nie okrywajmy go pieczołowicie, żeby uniknąć przegrzania.
2. Jeżeli maluch obficie się poci – na bieżąco zmieniajmy mokre ubranka (najlepiej sprawdzi się lekka bawełniana odzież).
3. Optymalna temperatura w pokoju gorączkującego dziecka to 20-22ºC. Warto dodatkowo nawilżyć powietrze w pokoju za pomocą odpowiedniego urządzenia lub choćby mokrego ręcznika położonego na kaloryferze.
4. Dziecko ma prawo nie mieć apetytu – nie karmmy go na siłę.
5. Konieczne jest dopajanie niemowlaka – najlepiej w mniejszych porcjach, ale zdecydowanie częściej niż zwykle.
6. Podajemy leki przeciwgorączkowe w dawkach dostosowanych do wieku dziecka.
7. W zbijaniu gorączki mogą pomóc chłodne okłady (na czoło lub w pachwinach).
8. Wysoka gorączka u niemowląt to potencjalny stan zagrożenia zdrowia a nawet życia dziecka – jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, maluch nie reaguje na leki, nie pomagają okłady, temperatura utrzymuje się na wysokim poziomie, albo wciąż rośnie – wezwij lekarza!

3 thoughts on “Temperatura uczuć w Cejsjuszach

  1. Oprócz leków – ja podaje milifen – ibuprofen w syropku ma truskawkowy smak które moje dziecko zaakceptowało i nie ma odruchu wymiotnego – dobrze sprawdzają się również chłodne okłady na pachwiny. Ważne jest również podawanie dużych ilości płynów by uniknąć odwodnienia.

  2. Pingback: Ekonomia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.