Termometr bezdotykowy NOVAMA

Temperatura dobrze zmierzona

Męczą nas ostatnio choróbska mniejsze i większe, przeziębienia, gardeł zapalenia i trzydniówki. Walczymy dzielnie, a mnie za każdym razem zastanawia ten dysonans między gorączkującym dorosłym a gorączkującym dzieckiem. Jak to możliwe, że dorosły z gorączką jest nie do życia, a po zbiciu gorączki – jest słaby i wymęczony, a dziecko jest nieco markotne podczas gorączki, a gdy ta spada – odzyskuje wigor i siły w zaledwie kilkanaście minut? Młodość, ech… Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło – przy okazji owych gorączek przetestowałam kilka termometrów.

Współczesne matki mają termometrów do wyboru, do koloru…

Termometry rtęciowe odchodzą do lamusa – Unia Europejska wycofuje je z użycia.  Nasze mamy sprawdzały ciepłotę naszych dziecięcych ciał właśnie rtęciówkami – nie mając wyboru, nie narzekały na czas trwania owych pomiarów oraz potencjalne niebezpieczeństwo użytkowania małego szklanego przedmiotu wypełnionego rtęcią. Na rynku wciąż obecne są termometry z cieczą termometryczną, ale obecnie rtęć jest zastępowana alkoholem. Termometry cieczowe są jednak skutecznie wypierane przez nową generację termometrów…

W aptekach dostępne są niedrogie termometry przyklejane do czoła – nie mierzą one jednak dokładnie. Przyklejone do czoła zabarwiają się, a uzyskany kolor porównuje się do załączonej skali kolorów otrzymując w ten sposób wynik. Mniej więcej. Mniej więcej to jednak za mało, gdy mamy do czynienia z małym dzieckiem i potencjalną wysoką gorączką.

Termometry elektroniczne dotykowe mogą mierzyć temperaturę w uchu, pod pachą i na czole (w zależności od modelu i rodzaju końcówki – można wybrać takie urządzenia, które posiada wymienne końcówki). Wynik uzyskujemy szybko, w ciągu kilku sekund lub maksymalnie kilku minut. Ich dokładność zależy od modelu (a co za tym idzie – również ceny) oraz sprawnych baterii. Przekonałam się na własnej skórze (dosłownie!), że opadające z sił baterie nie mierzą dokładnie wykazując tendencję do zaniżania faktycznej ciepłoty ciała.

Prawdziwa rewolucja to termometr bezdotykowy. Czy nasze mamy kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu były w stanie wyobrazić sobie, że będzie można zmierzyć dziecku temperaturę w ciągu paru sekund nawet go nie dotykając? Szczerze wątpię! Termometry elektroniczne bezdotykowe pozwalają na zmierzenie ciepłoty ciała nawet u dziecka opornego na wszelkie zabiegi około medyczne. Termometry bezdotykowe działają na podczerwień i wystarczy skierowanie wiązki światła w stronę fragmentu ciała (czoła, skroni) z odległości około 0,5 do 3 cm. Dokładny pomiar uzyskujemy już po około 1 sekundzie (dokładność do 0,2 stopni). Decydując się na zakup takiego urządzenia warto zwrócić uwagę na dodatkowe udogodnienia: możliwość włączenia trybu nocnego, podświetlany i duży ekran, zapamiętywanie pomiarów (celem śledzenia historii).

One thought on “Temperatura dobrze zmierzona

  1. Pingback: Ekonomia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.