Ciąża to niezwykły czas w życiu kobiety i jej mężczyzny

Nie taki poród straszny…

Wielkimi krokami zbliża się termin porodu mojej przyjaciółki. Patrząc jak nerwowo się do niego przygotowuje, jak pakuje (i przepakowuje) torbę do szpitala, pierze, suszy, prasuje i układa ubranka w dziecięcej komodzie – widzę samą siebie przed urodzeniem pierwszej córki. Drugi poród zawsze jest inny, z reguły łatwiejszy i szybszy, a przygotowania do niego przebiegają szybko i sprawnie. Jednak bez względu na to, czy jesteśmy pierworódkami, czy rodzimy swoje kolejne dziecko – poród jest chwilą przełomową w życiu naszej rodziny, po nim już nigdy i nic nie będzie takie samo…

Przygotowana

Warto odwiedzić szkołę rodzenia, oczywiście razem z partnerem, lub osobą, która będzie nam towarzyszyć podczas poraduDo porodu przygotowujemy się teoretycznie 9 miesięcy. W praktyce zaś ostatnie 2 – 3 miesiące to ten czas kiedy myśl o zbliżającym się terminie rozwiązania sprawia, że zaczyna nam się kręcić w głowie od nadmiaru emocji. Zaliczyliśmy już szkołę rodzenia (warto, choćby po to by usystematyzować wiedzę na temat porodu i połogu), przeszliśmy różne fazy wątpliwości okołoporodowych (urodzę bez znieczulenia, urodzę ze znieczuleniem, a może lepsza byłaby cesarka na życzenie, boję się, dam radę…), zdecydowaliśmy w którym szpitalu i z którą położną chcemy rodzić. Teraz intensywnie wijemy gniazdo: sprzątamy, przestawiamy meble, kupujemy ubranka, kosmetyki i różnego rodzaju niemowlęce akcesoria… Na ostatniej prostej, czyli na początku 9 miesiąca pakujemy torbę do szpitala i… czekamy!

Akcja

Poród zaczyna się bardzo często od samoistnego oczyszczenia organizmu. Wówczas należy zacząć intensywnie obserwować swoje ciało, mierzyć odstępy między skurczami i pozostawać w kontakcie z położną (jeśli oczywiście tak się umówiliśmy). Podczas samego porodu ważne jest komunikowanie swoich potrzeb, słuchanie tego, co podpowiada nam intuicja oraz  zaufanie do personelu medycznego, który zrobi wszystko, aby pomóc nam wydać na świat nasze dziecko. Ja powtarzałam sobie w trakcie porodu, że to są tylko trzy fazy (z czego ostatnia, czyli urodzenie łożyska – jest praktycznie bezbolesna), a dziecko ma do przebycia naprawdę krótką drogę. Pomogło!

Reakcja

Noworodek, to na niego czekaliśmy całe 9 miesięcy ciążyPoród to ogromny wysiłek dla organizmu kobiety. Jednak każda kropla potu i każda wylana z bólu łza staje się nieważna, gdy na naszym brzuchu i piersiach zostaje położone dziecko, nasza córka bądź syn… To magiczny moment, który większość z nas wzrusza do łez (znowu te łzy!). Najczęściej zakochujemy się w tej małej istocie w ciągu jednej sekundy i jest to miłość do przysłowiowej grobowej deski. Od tego momentu nasze życiowe priorytety zostaną podporządkowane dziecku, przewartościujemy wiele spraw, zrezygnujemy z kilku mniej istotnych… Odpowiedzialność jaka na nas spada po porodzie może przytłoczyć świeżo upieczoną mamę, dlatego warto mieć obok siebie kochaną bliską osobę: ojca dziecka, mamę, siostrę, przyjaciółkę – pomogą w słabszych chwilach, doradzą, odciążą. Nieocenione jest również profesjonalne wsparcie położnej, pielęgniarek i doradców laktacyjnych, którzy udzielą wszelkich technicznych wskazówek dotyczących obsługi noworodka: jak przewijać, jak przystawiać do piersi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.