Każdy siedmiolatek powinien już umieć wyszczotkować zęby samodzielnie, choć rodzicielska kontrola nie zaszkodzi

Szczotka, pasta i dobry przykład

Tyle ile jest dzieci i rodziców – tyleż i sposobów na zachęcenie małolatów do mycia zębów. Piosenka z naszego dzieciństwa o kręcącej się w kółeczko szczoteczce już nie wystarcza. Współczesne dzieci są zdecydowanie bardziej wymagające niż my byliśmy w ich wieku. W sklepach z akcesoriami dziecięcymi mnożą się kolejne gadżety mające zachęcać, motywować i zagrzewać do walki o nieskazitelną biel ząbków oraz te, które wspierają sam proces szczotkowania czuwając nad jego prawidłowym przebiegiem i wystarczającym czasem trwania. Mamy zatem szczoteczki świecące przez 3 minuty, albo sygnalizujące upływ tego czasu jakimś dźwiękiem. Możemy skorzystać z przeróżnych form minutników, aplikacji na telefonach oraz materiałów instruktażowych przygotowanych oczywiście z myślą o małoletnich odbiorcach tychże. Ważne jednak, aby w tej zębowej gadżetomanii nie stracić z oczu tego, co najważniejsze: dobrej pasty, porządnej szczoteczki i… to właściwie wystarczy!

Najważniejsza jest dobry przykład

Wspólne mycie zębów do świetna zabawa i doskonała okazja do nauki prawidłowych nawykówJeżeli nie przemawiają do nas te wszystkie nowatorskie wynalazki – postawmy na najtańszy i najskuteczniejszy motywator: własny dobry przykład. Mycie zębów razem z dzieckiem to najlepszy sposób by nauczyć go prawidłowych technik szczotkowania i zachęcić do wytrwania w tej jednej, bądź co bądź nużącej, czynności przez zalecane 3 minuty (oczywiście dwa razy dziennie!). Żadne tabliczki, ani filmiki instruktażowe pokazane na ekranie smartfona nie podziałają tak, jak widok rodzica z ustami pełnymi piany – najlepiej myć zęby głowa przy głowie, z twarzami zwróconymi do lustra, by dziecku było łatwiej naśladować nasze ruchy. Takie szczotkowanie zębów pozwoli również na utrwalenie pożądanego schematu jednakowej kolejności mycia poszczególnych partii zębów.

Szczotka, pasta i kubek z ciepłą wodą

Pasty dla dzieci w każdym wieku ma w swojej ofercie np. ColgateOdpowiednia szczoteczka i pasta do zębów dla dzieci to dwa niezbędne produkty do utrzymania jamy ustnej w czystości i zdrowiu. Obecnie wszyscy producenci szczoteczek do zębów umieszczają na opakowaniach wyraźne oznaczenia dotyczące wieku dziecka, dla którego przeznaczony jest dany produkt. Najczęściej spotykane kategorie to szczoteczki dla dzieci w wieku 2 – 6 lat i 6+. Warto trzymać się tych wskazówek, bo wówczas mamy pewność, że główka szczoteczki oraz jej włosie nie są ani za duże, ani za małe w stosunku do potrzeb dziecka. Dobra pasta to pasta do zębów z fluorem to środek niezbędny, by zapobiegać próchnicy i utrzymywać zęby w świetnej kondycji. Oczywiście dla maluchów, które nie opanowały jeszcze wszystkich czynności (wypłucz i wypluj, wypluj!, nie połykaj!) związanych z myciem zębów – zaleca się pasty bez fluoru lub podawanie tych z najniższym stężeniem i w niewielkich ilościach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.