Wszystkie smerfy myją zęby

Szczoteczki, pasty i… zęby naszych dzieci

Czyste zęby to zdrowe zęby, a zdrowe zęby to piękny uśmiech i pogodny człowiek.  Zadaniem rodziców jest dbanie o kondycję uzębienia naszych dzieci. Łatwo powiedzieć, prawda? Co bowiem zrobić, gdy dziecko na widok szczoteczki i pasty do zębów ucieka kategorycznie odmawiając współpracy? Jak przekonać dziecko, że mycie zębów to świetna zabawa – taka, w którą warto się bawić minimum dwa razy dziennie? Oto kilka sugestii.

Świećmy przykładem

Małe dzieci najchętniej i najłatwiej uczą się przez naśladowanie. Myjmy więc zęby razem z nimi, najlepiej kucając tak, żeby dokładnie widziały co robimy. Możemy również pozwolić żeby dziecko umyło nam zęby (oczywiście naszą szczoteczką!), może uda się mycie synchroniczne – my dziecku, dziecko nam.

Świetnie się bawmy

Dzieci uwielbiają pluć pastą – nawet te, które nie lubią mycia zębów. Pozwólmy więc pluć do woli, np. do wanny. Będzie przy tym dużo śmiechu i sporo szczotkowania. Możemy również nadać każdemu ząbkowi imię i czyścić po kolei: Zdzisia, Krzysia, Hanię, Anię… Jeżeli dodatkowo będziemy opowiadać zabawne historyjki o ząbku Zdzisiu, który chyba wpadł do czekolady – dziecko będzie zachwycone. Starszym dzieciom możemy opowiedzieć o bakteriach łobuzach, które trzeba każdego dnia wypędzać z buzi za pomocą szczoteczki i pasty.

Do wyboru, do koloru

Dzieci lubią mieć wybór. Kupmy więc kilka szczoteczek i pasty do zębów dla dzieci w kilku smakach (np. takie). Pozwólmy dzieciom decydować którą szczoteczką i którą pastą będzie dzisiaj czyściło ząbki. Możemy przy okazji zasugerować, że ząbki są równe i lubią być sprawiedliwie traktowane – każdy z nich chce być wyszorowany tak porządnie jak pozostali.

Nie leniuchujmy

W pierwszych latach życia musimy dbać o zęby naszych dzieci… własnoręcznie. One oczywiście muszą same myć zęby, uczyć się zasad prawidłowego szczotkowania, ale to my jesteśmy odpowiedzialni za efekt finalny. Czyśćmy, a właściwie doczyszczajmy zęby naszym dzieciom.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.