Zatkany nos i ból głowy u dziecka? To może być zapalenie zatok!
Zdrowie

Syrop na zatoki dla dzieci?

Zatkane zatoki mogą dać się we znaki dużemu, a co dopiero małemu! Gdy nasze dziecko skarży się na rozpierający ból głowy, z trudem oddycha (lub nie oddycha) przez nos i ma stale lekko otwartą buzię – może to oznaczać, że zwykłemu katarowi towarzyszy stan zapalny zatok przynosowych. Co robić, żeby ulżyć dziecku i szybko rozprawić się z problemem? Czy i jaki syrop na zatoki dla dzieci możemy podać maluchowi?

Zatokowe ABC

Zatoki kształtują się już w życiu płodowym, ale rosną jeszcze przez ponad 10 lat, by swój ostateczny rozmiar osiągnąć w drugiej dekadzie życiaZatoki przynosowe kształtują się już w życiu płodowym i swój ostateczny rozmiar osiągają w drugiej dekadzie życia. Ich rola w organizmie człowieka nie jest do końca poznana, choć z całą pewnością biorą udział w procesie oddychania. Domniemywa się, że zatoki, czyli wyścielone błoną śluzową pneumatyczne przestrzenie w szkielecie czaszki – mają m.in. nawilżać i ogrzewać powietrze, które następnie trafia do oskrzeli i płuc. Jeśli jednak pojawia się w naszym nosie stan zapalny – łatwo może on rozwinąć się również w zatokach, zwężając już i tak wąskie ujścia zatok przynosowych łączące zatoki z jamą nosową. W wyniku stanu zapalnego rozpulchnia się błona śluzowa i następuje wzmożona produkcja wydzieliny. Dziecko ma trudności z wysmarkaniem nosa, jest rozbite, niespokojne, może mieć załzawione oczy i skarżyć się na ból głowy.

Syrop na zatoki dla dzieci to np. Pelavo Nos i Zatoki, który zawiera wyciąg z pelargonii afrykańskiejSposoby na zatkane zatoki u dziecka

Najbezpieczniejszym domowym sposobem na katar i zatkane zatoki są inhalacje. Można je wykonać w tradycyjny sposób (potrzebna będzie nam miska lub garnek i ręcznik) lub za pomocą specjalnych urządzeń, np. nebulizatora. Do inhalowania możemy użyć zwykłej soli kuchennej, soli fizjologicznej (najlepiej!) lub wybranych ziół (rumianek, szałwia). Jeżeli męczą dziecko bóle głowy – możemy zafundować mu ciepłe okłady na bolące fragmenty twarzy (dziecko może wskazać czoło, nasadę nosa lub policzki, jako miejsca największego bólu). Przygotowanie takiego okładu jest bardzo proste – wystarczy na patelni podgrzać gorczycę lub gruboziarnistą sól, a następnie przesypać je do lnianego lub bawełnianego woreczka i okład gotowy (pamiętajmy, żeby sprawdzić czy nie jest za gorący, zanim położymy go na twarzy malucha). W walce z objawami zatkanych zatok może również pomóc syrop na zatoki dla dzieci – kupimy go w dobrych aptekach (pamiętajmy o skonsultowaniu z pediatrą lub farmaceutą sposobu dawkowania tego suplementu diety).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.