Zatoki to przestrzenie wypełnione powietrzem i umiejscowione w przedniej części twarzoczaszki - wszystkie rozwijają się przez kilka lub kilkanaście lat życia

Syrop na zatoki dla dzieci, czyli o co chodzi z tymi zatokami?

Zatoki przynosowe to przestrzenie znajdujące się w przedniej części twarzoczaszki. Wypełnione są powietrzem i wysłane błoną śluzową oraz urzęsionym nabłonkiem. Znajdują się w nich również gruczoły, które produkują śluz. Wszystkie zatoki uchodzą do przewodu nosowego – część do przewodu środkowego (zatoki: szczękowe, sitowe przednie i czołowe), a część do górnego (sitowe tylne i klinowe). Zatoki rozwijają się w pierwszych latach życia dziecka, a gdy chorują – rodzice najczęściej sięgają po sprawdzone metody, wśród których znajduje się syrop na zatoki dla dzieci. O co chodzi z tymi zatokami? Kiedy i które osiągają pełną dojrzałość i jaki przebieg może mieć zapalenie zatok? 

Rozwój zatok przynosowych

Około 90% noworodków posiada zatoki sitowe i szczękowe, które rozwijają się do około 12 roku życiaOkoło 90% noworodków (a więc nie wszystkie!) posiada w momencie urodzenia zatoki sitowe i szczękowe. Zatoki sitowe wzrastają najintensywniej między 3. a 8. rokiem życia i pełną dojrzałość osiągają w 12. roku życia dziecka. Zatoki szczękowe powiększają się do około 12. roku życia (przy czym okres najintensywniejszego wzrostu przypada na czas między 7. a 12. urodzinami) i ostatecznie kształtują się w okolicach 15. urodzin. Najpóźniej upowietrzają się i najdłużej rozrastają zatoki klinowa i czołowa: wypełniają się powietrzem w okolicach 3. urodzin, w 5-6. roku życia są częściowo rozwinięte, a ostateczne rozmiary osiągają u dzieci w wieku 15 lat (zatoki klinowe) i dorosłych w wieku 20 lat (zatoka czołowa).

Syrop na zatoki dla dzieci

Syrop na zatoki dla dzieci może się przydać w stanach zapalnych zatok - ostrych i przewlekłychZatoki mogą „chorować”, a dokładniej dzieci i dorośli mogą cierpieć z powodu zapalenia zatok. Może mieć ono charakter ostry lub przewlekły. Ostre zapalenie zatok występuje najczęściej podczas przeziębienia, czyli infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych. Jeżeli nie dochodzi do żadnych powikłań – zapalenie zatok stopniowo samo się ogranicza, podobnie jak cała infekcja. Zarówno dziecko, jak i osoba dorosła wymagają wówczas leczenia objawowego, czyli sięgnięcia po leki przeciwgorączkowe oraz właśnie syrop na zatoki dla dzieci (https://akademianiechorowania.pl/produkty/) lub dorosłych. O przewlekłym zapaleniu zatok mówi się, gdy dolegliwości utrzymują się przez dłuższy czas (od 12 tygodni w górę). U dzieci mogą mieć one złożony charakter, trudny do jednoznacznego zdefiniowania – część przewlekłych zapaleń zatok mija wraz z dojrzewaniem układu odpornościowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.