Syrop na kaszel suchy czy mokry? Oto jest pytanie!
Zdrowie

Syrop na kaszel suchy i mokry

Kaszel może mieć różne przyczyny i zanim rozpoczniemy leczenie – należy je rozpoznać. Koniecznie musimy również określić, czy mamy do czynienia z kaszlem suchym czy mokrym. Pierwszy jest kaszlem nieproduktywnym, podczas którego nie odkrztuszamy śluzu. Drugi jest kaszlem produktywnym, dzięki któremu oczyszczamy drogi oddechowe z nadmiaru plwociny. Syrop na kaszel musi być dobrany właśnie do rodzaju kaszlu – kaszel suchy możemy (a w niektórych przypadkach wręcz powinniśmy!) hamować, a w przypadku kaszlu mokrego powinniśmy przyjmować lek, który rozrzedzi wydzielinę i ułatwi jej odkrztuszanie. 

Mechanizm kaszlu, czyli jak to jest, że kaszlemy?

Mechanizm kaszlu zaczyna się od podrażnienia receptorów kaszlowych umiejscowionych w drogach oddechowychMechanizm kaszlu jest jednym z mechanizmów obronnych naszego organizmu i jest reakcją na podrażnienie specjalnych receptorów znajdujących się w drogach oddechowych. W wyniku podrażnienia receptora uwalniany jest bodziec, który systemem nerwowym przekazywany jest do mózgu. Mózg z kolei wydaje polecenie uruchomienia ciągu reakcji: gwałtowny wdech dużej ilości powietrza i zamknięcie głośni, wewnątrz dróg oddechowych następuje sprzężenie powietrza i silny skurcz mięśni wydechowych, po tym wszystkim – głośnia gwałtownie się otwiera i powietrze wyrzucane jest na zewnątrz z dużą prędkością. To wyrzucenie powietrza to właśnie kaszlnięcie, które słyszymy. Kaszel może zostać wywołany przez bodźce mechaniczne lub chemiczne. Kaszel, który towarzyszy przeziębieniom i innym chorobom wywołują z kolei wirusy i bakterie.

Syrop na kaszel? Tak! I co jeszcze?

Syrop na kaszel dla dziecka powinien być dopasowany do rodzaju kaszlu - co innego podamy na kaszel suchy, a co innego na kaszel mokryZ kaszlem suchym rozprawimy się sięgając po syrop, który nawilży śluzówkę i zapobiegnie podrażnianiu receptorów kaszlowych. Kaszel mokry z kolei wymaga sięgnięcia po syrop, który rozrzedzi wydzielinę dróg oddechowych i ułatwi jej usunięcie. Wybierając syrop na kaszel dla dziecka zwróćmy szczególną uwagę na dawkowanie. Niektóre syropy można podawać również poprzez nebulizator, w postaci mgiełki, którą dziecko wdycha – to zdecydowanie podnosi skuteczność leku, przede wszystkim dzięki podaniu go bezpośrednio do dróg oddechowych. Leczenie za pośrednictwem wybranych syropów należy wesprzeć dbając m.in. o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniach, w których przebywa osoba chora oraz nawodnienie organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.