Swędzenie skóry to jedne z najbardziej uciążliwych objawów AZS, czyli atopowego zapalenia skóry
Zdrowie

Swędzenie skóry i czarne chmury

Swędzenie skóry potrafi być uczuciem tak męczącym, że czarne chmury zbierające się nad naszym samopoczuciem to najlżejsza metafora jaką można w tym przypadku zastosować. Potwierdzi to z pewnością każdy, kto cierpi na AZS, czyli atopowe zapalenie skóry. Co to jest i jak można przegonić te metaforyczne czarne chmury? 

Rozszyfrować AZS

AZS to skrót od nazwy choroby skóry: „atopowego zapalenia skóry”, który często nazywa się również egzemą lub wypryskiem atopowym. Kilkadziesiąt lat temu tę jednostkę chorobową nazywano świerzbiączką Besniera – w tej przestarzałej nazwie ukrywa się najbardziej dokuczliwa dolegliwość związana z AZS, czyli właśnie świąd skóry. AZS to choroba dermatologiczna, u podstaw której leży genetycznie uwarunkowana skłonność organizmu do nieadekwatnego (nadmiernego) reagowania na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. AZS najczęściej ujawnia się w dzieciństwie, a mając charakter przewlekły – nawraca przez całe życie człowieka.

Drapanie swędzącej skóry pogarsza jej stan - mogą pojawiać się nadkażenia Swędzi, więc… drapiemy!

Bezdyskusyjnie najbardziej uciążliwym objawem atopowego zapalenia skóry jest jej świąd – silny i męczący.  A co robimy, gdy swędzi nas skóra? Drapiemy się, oczywiście! Drapanie pozwala odczuć chwilową ulgę, po której jednak szybko przychodzi jeszcze silniejszy świąd skóry i dodatkowe konsekwencje: podrażniamy uszkodzoną skórę, dochodzi do nadkażeń i pogłębiania się uciążliwych objawów. Na kondycję naszej atopowej skóry negatywnie wpływają również źle dobrane kosmetyki oraz nieodpowiednia dieta, w której znajdują się np. ostre przyprawy.

Przerwać swędzenie skóry

Kosmetyki do pielęgnowania skóry atopowej najlepiej kupować w aptece - można wybrać spośród kilku marek, m.in. produkty marki DEMSAZe swędzeniem skóry nie trzeba się godzić – można zawalczyć o zminimalizowanie tych objawów. Jak? Przede wszystkim zamieniając zwykłe kosmetyki i detergenty na te dedykowane osobom z problemami skórnymi. To produkty, z których składu usunięto substancje mogące podrażniać skórę: barwniki, sztuczne aromaty, parabeny itp. Warto również przyjrzeć się swojej garderobie i usunąć z niej ubrania wykonane z sztucznych tkanin- najlepiej postawić na naturalną, niefarbowaną bawełnę. Dobrze jest również zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza, zwłaszcza w pomieszczeniach, w których często przebywamy i śpimy (swędzenie skóry najbardziej dokucza wieczorami i w nocy).

AZS to niestety temat rzeka, którego nie da się wyczerpać w jednej blogowej notce. Ani nawet w kilku. Po więcej informacji warto zajrzeć np. tutaj: KLIK.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.