Przyczyną świądu mogą być czynniki niechorobowe, tj. nieodpowiednie nawodnienie organizmu lub złej jakości ubrania
Zdrowie

Swędząca skóra? Nie ignoruj jej!

Skóra szczelnie otula nasze ciało, jest pierwsza barierą ochronną i systemem informującym mózg o tym, co dzieje się na zewnątrz. Od dobrej kondycji naszej skóry w dużym stopniu zależy nasza dobra kondycja ogólna oraz samopoczucie. Swędząca skóra to bardzo nieprzyjemne doznanie, które może skutecznie obniżać nasz nastrój. Przyczyny swędzenia skóry mogą być różne… Jakie i jak sobie z nimi radzić? 

Podstawowe informacje o skórze

Skóra składa się z dwóch podstawowych warstw: naskórka i skór właściwej, która z kolei dzieli się na warstwę brodawkową i siatkowąSkóra dorosłego człowieka ma zazwyczaj powierzchnię od 1,5 do 2 metrów kwadratowych, a jej grubość waha się od 0,5 do 4 milimetrów (w szczególnych warunkach, skóra na dłoniach może mieć nawet 10 mm grubości!). Skóra zbudowana jest z dwóch podstawowych warstw: naskórka i skóry właściwej. Naskórek jest zewnętrzną, nieukrwioną warstwą skóry, posiada głęboką warstwę rozrodczą, a co za tym idzie – systematycznie obumiera, złuszcza się, a zrogowaciałe komórki są zastępowane przez nowe. Drugą warstwą skóry jest skóra właściwa, która z kolei dzieli się na dwie warstwy: brodawkowatą (niewielkie brodawki, czyli wypustki łączą ją z naskórkiem) i siateczkowatą. Skórę z ciałem łączy ukrwiona i unerwiona tkanka podskórna, w której znajdują się m.in. włókna kolagenowe.

Dlaczego skóra swędzi?

Swędząca skóra to objaw, którego nie należy lekceważyć - może być symptomem wielu chorób, nie tylko skórnych!Swędząca skóra to objaw podobny o bólu, czy pieczenia – jest znakiem, że coś dzieje się z naszą skórą lub całym organizmem. Nie powinniśmy więc ignorować swędzenia, zwłaszcza gdy pojawia się cyklicznie, jest długotrwałe lub bardzo uporczywe. Najczęstszą przyczyną niechorobową swędzenia skóry jest niewystarczające nawodnienie organizmu. Wrogiem skóry est również suche powietrze – świąd może się więc pojawić podczas długotrwałego przebywania w pomieszczeniach klimatyzowanych i nadmiernie ogrzewanych. Swędzenie skóry może być również konsekwencją noszenie nieodpowiedniej odzieży (ze sztucznych, barwionych tkanin), czy używanie do prania i płukania podrażniających skórę detergentów. Swędząca skóra może być również objawem towarzyszącym niektórym chorobom, m.in.: AZS (atopowe zapalenie skóry), świerzb, ospa i półpasiec. pokrzywka, niedoczynność tarczycy. Leczenie wyżej wymienionych chorób powinno być przyczynowe, czyli musi oprzeć się na prawidłowej diagnozie, a następnie wdrożeniu odpowiedniego leczenia. Aby złagodzić świąd skóry możemy sięgnąć po sprawdzone preparaty: maści i kremy przeznaczone do pielęgnacji skóry wrażliwej, łagodzące nieprzyjemne objawy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.