Sucha skóra to skóra, na której dużo szybciej widać oznaki starzenia się, m.in. zmarszczki
Zdrowie

Sucha skóra? Never more!

Sucha skóra to skóra, która nie chroni organizmu jej właściciela w należyty sposób. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że jest zdecydowanie mniej odporna na podrażnienia i zranienia, powłoka jest bardziej przepuszczalna i narażona na działanie różnego rodzaju czynników zewnętrznych. Suchą skórę mogą mieć zarówno dorośli, jak i dzieci. W przypadku tych drugich mamy również do czynienia ze skórą szczególnie delikatną, bo zdecydowanie cieńszą niż skórą osób dorosłych. Jak zapobiegać przesuszaniu się skóry niemowlaków i małych dzieci? 

Istnieje kilka uniwersalnych zasad dotyczących pielęgnacji skóry, które koniecznie należy wdrożyć w wypadku suchej skóry, a profilaktycznie zaleca się ich stosowanie wszystkim, którzy zależy na dobrej kondycji tejże:

  1. Skóra maluchów jest delikatna i wrażliwa, a zatem wymaga szczególnej troski w pielęgnacjiPrysznic zamiast kąpieli. Woda, wbrew wszelkim pozorom i nieco paradoksalnie – wysusza skórę. Warto więc ciepłe kąpiele zastąpić letnimi prysznicami. Jeżeli jednak nie wyobrażamy sobie rezygnacji z relaksu w wannie – koniecznie wlewajmy do wody emolienty, które ją zmiękczą i wytworzą na skórze warstwę ochronną. Niemowlęta możemy kąpać w wanience raz na jakiś czas, a codziennie tylko myć je pod bieżącą wodą – to kwestia wprawy i odpowiedniej temperatury w łazience! Małym dzieciom pozwólmy się pluskać, ale każdorazowo do wody dodawajmy emolientow dedykowanych maluchom, a starsze dzieci starajmy się zachęcić do korzystania z prysznica.
  2. Oklepywanie zamiast wycierania. Sucha skóra to skóra, która nie lubi wszelkiego rodzaju tarcia, pocierania, przecierania. Osuszając ją więc po kąpieli – oklepujmy ją miękkim ręcznikiem, a nie pocierajmy szorstkim.
  3. Bepanthen to marka, która dba o skórę niemowląt i nie tylkoBawełna i len zamiast sztucznych tkanin. Naturalne materiały pozwalają skórze swobodnie oddychać i nie powodują żadnych podrażnień. W wypadku maluchów warto również zwrócić uwagę na różnego rodzaju szwy i zapięcia – dobrze żeby nie znajdowały się w miejscach, w których sucha skóra u niemowlaka byłaby nie tylko sucha, ale również podrażniona…
  4. Nawilżanie, nawilżanie i jeszcze raz nawilżanie. Porządne nawilżanie należy się każdej skórze. Sucha skóra wymaga najczęściej zastosowania szczególnych środków, które dodatkowo jej nie podrażnią. Warto więc wybierać produkty, w których składzie nie ma dodatkowych substancji zapachowych, czy barwników. Skórę niemowląt dobrze jest ochraniać dodatkowymi maściami dedykowanymi maluchom, które nie ukończyły 36 miesiąca życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.