Kiedy należy sięgnąć po antybiotyki, a kiedy wystarczą leki przeciwwirusowe? Oto jest pytanie!
Zdrowie

Strzeżcie się wirusy – leki przeciwwirusowe atakują!

Rodzicom małych dzieci często brakuje wiedzy, doświadczenia i pewności siebie, by merytorycznie przedyskutować z pediatrą konieczność podawania maluchom antybiotyków. Nie chodzi tu absolutnie o kwestionowanie decyzji lekarza, ale raczej o wspólne ustalenie optymalnego dla chorego dziecka postępowania. Komu trafił się pediatra, który skłonny jest przepisać antybiotyk maluchowi, który ma niewielki kaszel i stan podgorączkowy? A może są wśród nas rodzice, którzy oczekują od lekarza wypisania antybiotyku, bo tylko on postawi ich dziecko do przysłowiowego pionu? No właśnie! Kiedy podaje się antybiotyki, a kiedy wystarczą leki przeciwwirusowe?

Oto bakteriowo – wirusowe ABC

Bakterie to spora grupa mikroorganizmów o różnej budowie, które mogą powodować różnego rodzaju choroby. Z zakażeniami bakteryjnymi rozprawiamy się za pomocą antybiotyków. Najczęściej występującą chorobą bakteryjną wieku dziecięcego jest angina.

Bakterie to mikroorganizmy, które są odpowiedzialne m.in. za zakażenia bakteryjne. Przykładem choroby bakteryjnej okresu dziecięcego jest angina

Antybiotyki to naturalne, wtórne produkty metabolizmu mikroorganizmów, które stosuje się w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Z języka greckiego „antybiotyki” to „anti bios”, co tłumaczy się jako „przeciw życie”. Faktycznie, bakterie nie mają z nimi szans!

Antybiotyki to leki podawane w wypadku zakażeń bakteryjnych, które mogą być również powikłaniem infekcji wirusowych

Wirusy to cząsteczki organiczne, które zawierają materiał genetyczny RNA lub DNA. Wirusy są przyczyną wielu zakażeń wirusowych, od zwykłego przeziębienia, po zapalenie górnych dróg oddechowych. Z języka łacińskiego „virus” to trucizna bądź jad. W zwalczaniu chorób wirusowych sięga się po leki przeciwwirusowe.

Wirusy są przyczyną zakażeń wirusowych, ale mogą również torować drogę bakteriom

Leki przeciwwirusowe to specjalnie skomponowane preparaty, które mają wspomagać nasz organizm w walce z wirusami i to właśnie po leki przeciwwirusowe należy sięgać w pierwszej kolejności, gdy mamy do czynienia z infekcjami wirusowymi. Należy jednak mieć świadomość, że wirusy niejako torują drogę bakteriom – może się więc okazać, że z zakażenia wirusowego wywiąże się zakażenie bakteryjne, które będzie wymagało sięgnięcie po antybiotyk.

Leki przeciwwirusowe to preparaty, które powinny wspierać organizm w walce z infekcjami wirusowymi - należy je podawać np. w razie przeziębienia, czy infekcji górnych dróg oddechowych

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.