Storczyk, roślina piękna i wdzięcza

Storczyk, obiekt westchnień wielu wielbicieli kwiatów. Piękny, ale ponoć trudny w pielęgnacji, dlatego większość z nas woli zachwycać się nim u kogoś niż zmierzyć się z wyzwaniem hodowli tegoż. Na co zwrócić uwagę kupując storczyka? Jak go pielęgnować, by nie straszył gołymi pędami? 

Mocno ukwiecone storczyki mogą stracić większość swoich kwiatów po przeprowadzce - to nie powód do niepokoju!Kupujemy

W sklepie zawsze wybieramy najbardziej ukwiecone rośliny? W przypadku storczyka będzie się to wiązało najprawdopodobniej z ogromnym rozczarowaniem. Ta roślina nie lubi zmian miejsca i każdą przeprowadzkę (również tę ze sklepu do naszego domu) prawdopodobnie odchoruje, m.in. gubiąc kwiaty. Możemy więc bez oporów wybrać w sklepie storczyk nieco już przekwitnięty – utrata kwiatów będzie wówczas dla nas mniej „bolesna”. Gdy już przyniesiemy storczyka do domu – rozpakujmy go z folii i usuńmy ewentualną gąbkę, którą producent mógł włożyć w korzenie w celu zapewnienia roślinie odpowiedniego nawilżenia.

Pielęgnacja

Storczyk lubi miejsca jasne, ale nie ze słońcem padającym bezpośrednio, nie przy kaloryferze i w przeciąguKorzenie storczyków zawierają chlorofil, a co za tym idzie – są zdolne do fotosyntezy. Dlatego najlepszym rodzajem doniczki dla storczyków będą doniczki szklane (całkowicie przezroczyste lub częściowo zabarwione). Dzięki przeziernej doniczce będziemy również mogli obserwować stan korzeni – należy unikać zarówno ich przesuszenia, jak i przelania. Storczyki lubią jasne miejsca, ale słońce opierające się bezpośrednio na liściach może je parzyć. Niekorzystny dla rośliny będzie również: mroźne powietrze wpadające przez uchylone okno, ciepło kaloryfera i przeciąg. Storczyk wymaga podpórek dla swoich pędów. Sporo kontrowersji budzi kwestia przycinania rośliny. Najlepiej przyjąć zasadę, że nie obcinamy niczego, co nie jest suche oraz nie przycinamy żadnych pędów tuż przy łodyżce. Jeśli chodzi o suche liście i kwiaty – pozwólmy im po prostu odpaść w swoim czasie. Storczyki nie rosną w zwykłej ziemi – wymagają zastosowania specjalnego podłoża, będącego np. mieszanką torfu, kory i keramzytu. Doskonałym pomysłem jest stosowanie nawozu dedykowanego storczykom.

I pamiętajmy, że każdy kwiat przekwita. przekwitają również storczyki i fakt, że odpadły im kwiaty nie musi oznaczać, że coś się z nimi dzieje. Przy właściwej pielęgnacji i odrobinie cierpliwości – doczekamy się kolejnych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.