Zdrowie

Stomia, jak z nią żyć?

Stomia to nic innego jak wytworzony w wyniku zabiegu chirurgicznego otwór na brzuchu, przez który osoba chora może oddawać mocz lub stolec. Stomia wydalnicza to właśnie ta najczęściej spotykana i nazywana czasami „sztucznym odbytem”. Przetoki jelitowe i moczowe mogą być rozwiązaniem czasowym (na okres niezbędny do wyleczenia jakiś schorzeń uniemożliwiających prawidłowe funkcjonowanie wydalnicze organizmu) lub rozwiązaniem na całe życie. Przy stomiach różnego typu najważniejsze jest zaopatrzenie chorego w odpowiedni sprzęt stomijny oraz dbanie o higienę najbliższych okolic i czystość skóry wokół  stomii. 

Stomia i jej rodzaje

Rodzai stomii jest sporo, ale najpopularniejsze to te wydalnicze - kolonoskopia i Najczęstszym rodzajem stomii jest kolonostomia (stomia na jelicie grubym) – umożliwiająca wydalanie przez otwór w brzuchu treści jelitowej. Ileostomia to stomia na jelicie cienkim – wykonywana w przypadku konieczności usunięcia jelita grubego lub całkowitej utraty jego funkcjonalności. Rzadziej wykonuje się urostomię, której celem jest umożliwienie oddawania przez otwór w brzuchu – moczu. Istnieje cały szereg stomii mniej popularnych, ale w niektórych przypadkach – ratujących życie. Np. noworodkom z niedrożnymi drogami żółciowymi robi się hepatojejunostomię, czyli ujście dla wątroby, a dzięki nefrostomii możliwe jest przezskórne cewnikowanie nerek.

Rodzaje sprzętów stomijnych

Rozwój wiedzy i technologii pozwala z każdym rokiem udoskonalać ofertę skierowaną do pacjentów korzystających ze sprzętów stomijnych. Worki stomijne to podstawowy sprzęt każdego pacjenta ze stomią. Obecnie można korzystać z dwóch rodzajów takich worków: zamkniętych i otwartych. Zamknięte worki stomijne to worki jednorazowe, które po napełnieniu treścią po prostu się odpina i wyrzuca, a na stomię zakłada nowy. Worki otwarte to worki wielorazowe, zaopatrzone w zapinkę lub kranik na dole (dopasowane do rodzaju stomii), które można po prostu opróżnić i z powrotem zamknąć. Istnieją również worki dedykowane ludziom wciąż korzystającym z uroków życia i intymnych zbliżeń z partnerem – zamknięte i mniejsze, z dodatkowym filtrem redukującym nieprzyjemny zapach. Jednak najistotniejszym elementem sprzętu stomijnego jest płytka, która przylega do skóry. To od jej jakości, sposobu mocowania i plastyczności (dopasowywania się do zmieniających się rozmiarów stomii) zależy zdrowie skóry wokół stomii oraz ogólne samopoczucie pacjenta.Rodzaje worków stomijnych to możliwość wyboru najdogodniejszego i komfortowego dla nas rozwiązania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.