Katar skutecznie psuje nam humor i obniża samopoczucie
Zdrowie

Spray do nosa i… po katarze!

Katar to jedna z największych zmór rodziców małych dzieci. I to podwójnie! Najpierw nie śpimy, bo nasze małe dziecko ma katar, a potem nie śpimy, bo sami mamy katar. Czy są jakieś skutecznie sposoby na rozprawienie się z nieżytem nosa w mniej niż przepisowe 7 dni? Inhalacje, maści, plasterki spray do nosa, czosnek… Wypróbujmy je wszystkie!  

Katar u niemowlaka

Spray do nosa to jeden ze skuteczniejszych sposobów walki z katarem - polecany dużym i małymKatar u najmłodszych dzieci zawsze obarczony jest ryzykiem, że… nie skończy się na katarze. Niestety często się zdarza, że niepozorny nieżyt nosa przeradza się w poważne zapalenie oskrzeli lub płuc. Warto więc być przygotowanym na nadejście kataru – zwłaszcza teraz, gdy nadeszła jesień, a wraz z nią sezon na kichanie. Niemowlaki i małe dzieci nie potrafią same oczyścić swoich nosków – musimy im w tym pomóc. Współcześni rodzice mają do dyspozycji, obok tradycyjnych gruszek, zmyślne systemy służące do usuwania wydzieliny z nosa. Największą popularnością cieszą się te, które można podłączyć do odkurzacza. Spokojnie! Siła ssąca naszego domowego urządzenia jest odpowiednio redukowana i katar z dziecięcych nosów usuwany jest w sposób całkowicie bezpieczny. Często sięgamy również po aromatyczne maści rozgrzewające, plasterki oraz spray do nosa, który działa bezpośrednio na wydzielinę – rozrzedza ją i umożliwia łatwiejsze jej usunięcie. Rodzice coraz chętniej zaopatrują się również w domowe nebulizatory, dzięki którym mogą bez problemu inhalować dzieci, np. solą fizjologiczną.

Grzane czerwone wino z goździkami skutecznie rozgrzewa organizm - to jest to, czego nam trzeba!Katar u dorosłego

Dorosła osoba potrafi już samodzielnie wydmuchać nos, ale katar i tak skutecznie psuje nam humor i obniża samopoczucie (ponoć zdecydowanie ciężej przechodzą go mężczyźni… ;)). Nic zatem dziwnego, że chwytamy się różnych sposobów, by pozbyć się nieżytu nosa. W ruch idą tabletki, podbieramy dzieciom plastry ułatwiające oddychanie, nacieramy się maściami, psikami do nosa sprayami… Pamiętajmy, że najlepsze co możemy zrobić dla naszego organizmu to go porządnie rozgrzać i regularnie nawadniać. Katar to świetna wymówka, by bez wyrzutów sumienia napić się czerwonego grzanego wina z goździkami, łyżką miodu i szczyptą gałki muszkatołowej oraz wziąć dłuuuugą, rozgrzewającą kąpiel z olejkami eterycznymi, a następnie zaszyć się po kocem. W tym kontekście katar wcale nie jest taki zły…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.