Pies gotowy do ataku ma wyszczerzone kły i postawione uszy, a także sztywne łapy i uniesiony ogon
Czas wolny

Spotkanie z agresywnym psem

Ciepłe dni to zaproszenie do zwiększenia ilości czasu spędzanego na świeżym powietrzu. Spacery, wyprawy do parku i lasu, wypady za miasto… Im więcej przebywamy poza domem, w nieznanych sobie okolicach – tym większe ryzyko, że wejdziemy w drogę jakiemuś psu. Warto wiedzieć jak zachować się w stosunku do obcego, często agresywnego psa i czego absolutnie nie robić! Oto kilka podpowiedzi, które warto zastosować, by pies był syty, a przysłowiowa owca – cała…

Pies w budzie to pies na swoim terytorium - nie przeszkadzaj mu

  1. Najważniejszy jest szacunek do zwierzęcia – pies raczej nie zaatakuje, jeśli wyraźnie nie wejdziemy mu w przysłowiową paradę, nie zagrozimy jego domostwu, bądź ludziom i przedmiotom, których i które chroni, nie przerwiemy snu lub jedzenia. Jeżeli jednak zrobimy którąś z tych rzeczy nieświadomie (wszak nie znamy otoczenia, nie wiemy gdzie przebiega granica czyjejś posesji, jeśli nie ma ogrodzenia) – musimy widzieć jak się wycofać.
  2. Nigdy nie okazujmy agresywnemu psu swojego strachu i nigdy nie patrzmy mu w oczy – potraktuje to jak wyzwanie. Do psa, który przyjął postawę: „gotowy do ataku” (uszy nastawione do tyłu lub do przodu, zmarszczony noc i widoczne zęby, sztywne łapy i podniesiony ogon, zjeżony włos i wzrok skupiony na nas) – najlepiej odwrócić się bokiem i stanowczym, ale nie szybkim krokiem wycofać się poza jego terytorium. Nie wolno nam wykonywać gwałtownych ruchów, ani uciekać, czy okazywać emocji.
  3. Jeżeli pies atakuje – najlepiej przyjąć postawę uległą i obronną. W pierwszej kolejności chronimy krtań i twarz oraz wystające części ciała, czyli palce i kończyny (ręce zaciskamy w pięści!). Jeżeli tylko to możliwe – należy przyjąć pozycję żółwia. Nie wyszarpujemy ręki, czy nogi z pyska psa – to zachęca go do dalszej walki z nami, a nieruchomym, uległym przeciwnikiem szybciej straci zainteresowanie.
  4. Pamiętajmy, że każdy pies może ugryźć – również nasz kanapowiec. Dlatego tak ważne jest nauczenie się znaczenia sygnałów ostrzegawczych, które pies nam wysyła. Takim najprostszym i często bagatelizowanym jest choćby ziewanie i odwracanie łba, które pojawia się w odpowiedzi na nasze pieszczoty – pies komunikuje nam, że nie jest nimi w tej chwili zainteresowany. Uszanujmy to!

Każdy pies może ugryźć! Również nasz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.