
Spotkanie z agresywnym psem
17 maja 2016



Ciepłe dni to zaproszenie do zwiększenia ilości czasu spędzanego na świeżym powietrzu. Spacery, wyprawy do parku i lasu, wypady za miasto… Im więcej przebywamy poza domem, w nieznanych sobie okolicach – tym większe ryzyko, że wejdziemy w drogę jakiemuś psu. Warto wiedzieć jak zachować się w stosunku do obcego, często agresywnego psa i czego absolutnie nie robić! Oto kilka podpowiedzi, które warto zastosować, by pies był syty, a przysłowiowa owca – cała…
- Najważniejszy jest szacunek do zwierzęcia – pies raczej nie zaatakuje, jeśli wyraźnie nie wejdziemy mu w przysłowiową paradę, nie zagrozimy jego domostwu, bądź ludziom i przedmiotom, których i które chroni, nie przerwiemy snu lub jedzenia. Jeżeli jednak zrobimy którąś z tych rzeczy nieświadomie (wszak nie znamy otoczenia, nie wiemy gdzie przebiega granica czyjejś posesji, jeśli nie ma ogrodzenia) – musimy widzieć jak się wycofać.
- Nigdy nie okazujmy agresywnemu psu swojego strachu i nigdy nie patrzmy mu w oczy – potraktuje to jak wyzwanie. Do psa, który przyjął postawę: „gotowy do ataku” (uszy nastawione do tyłu lub do przodu, zmarszczony noc i widoczne zęby, sztywne łapy i podniesiony ogon, zjeżony włos i wzrok skupiony na nas) – najlepiej odwrócić się bokiem i stanowczym, ale nie szybkim krokiem wycofać się poza jego terytorium. Nie wolno nam wykonywać gwałtownych ruchów, ani uciekać, czy okazywać emocji.
- Jeżeli pies atakuje – najlepiej przyjąć postawę uległą i obronną. W pierwszej kolejności chronimy krtań i twarz oraz wystające części ciała, czyli palce i kończyny (ręce zaciskamy w pięści!). Jeżeli tylko to możliwe – należy przyjąć pozycję żółwia. Nie wyszarpujemy ręki, czy nogi z pyska psa – to zachęca go do dalszej walki z nami, a nieruchomym, uległym przeciwnikiem szybciej straci zainteresowanie.
- Pamiętajmy, że każdy pies może ugryźć – również nasz kanapowiec. Dlatego tak ważne jest nauczenie się znaczenia sygnałów ostrzegawczych, które pies nam wysyła. Takim najprostszym i często bagatelizowanym jest choćby ziewanie i odwracanie łba, które pojawia się w odpowiedzi na nasze pieszczoty – pies komunikuje nam, że nie jest nimi w tej chwili zainteresowany. Uszanujmy to!
Powiązane wpisy

Poprzedni
Wakacje to czas na nudę!
Może Ci się spodobać

Rana ranie nierówna, czyli jak leczyć odleżyny?
10 lipca 2016
Jak zachęcić dziecko do pisania?
15 kwietnia 2018