Nauka może być przyjemna - wystarczy odpowiednio do niej podejść, opierając się na mocnych stronach dziecka

Skup się na nauce, dziecko!

Już rodzice pierwszoklasistów przekonują się, że przedszkole i zerówka to był okres niewinnych fraszek i igraszek. W pierwszej klasie zaczyna się poważna nauka, z równie poważnym odrabianiem zadań domowych, nauką czytania i pisania… Dziecko spędza w szkole średnio 4-5 godzin, to dosyć sporo. Zdarza się, że w domu spędza nad książkami kolejne dwie godziny. Jak urządzić kąt do nauki, jak ją zorganizować i jak do niej zachęcać, by mały człowiek nie czuł się przytoczony obowiązkami? 

Gdy dziecko nie lubi się uczyć…

Gdy dziecko nie lubi się uczyć - znajdźmy przyczynę tego stanu! Im szybsza diagnoza, tym szybciej może nastąpić przełamanieJeżeli mamy pod dachem małego prymusa, który uwielbia się uczyć, a odrabianie zadań domowych jest dla niego frajdą – nie mamy problemu. Kłopoty zaczynają się w momencie, w którym nasz syn lub córka wcale nie mają ochoty na dodatkową porcję nauki w domu… Co zrobić, by zminimalizować ilość czasu poświęcanego na odrabianie zadań w domu, przy jednoczesnym zmaksymalizowaniu efektów tej nauki? Przede wszystkim ustalmy plan dnia, w miarę możliwości sztywny, w którym znajdzie się stałe miejsce na naukę. Przyjmuje się, że po szkole dziecko potrzebuje około godziny dla siebie, na odpoczynek i zjedzenie obiadu. Do odrabiania lekcji najlepiej wziąć się właśnie po tej godzinie, bo im później – tym dziecko jest bardziej zmęczone i tym bardziej mu się nie chce. Lepiej hołdować zasadzie, w której to co mamy do zrobienia nie jest odkładane – tracimy bowiem w ten sposób swobodę gospodarowania czasem wolnym, wciąż „wisi” nad nami wizja wypełnienia obowiązku… Jeśli dziecko chodzi na świetlicę szkolną ustalmy z nim, żeby zadania domowe odrabiał właśnie tam, wówczas po powrocie do domu będzie czas na rodzinne rozrywki.

Dobre miejsce do nauki

Dobrze zorganizowane miejsce do nauki to połowa sukcesu, a druga to odpowiednie podejście i zachęcenie dzieckaIdealnym rozwiązaniem jest oczywiście własne biurko dziecka. Jeśli jednak, z jakichkolwiek względów, nie możemy sobie na to pozwolić – postarajmy się jak najlepiej przygotować miejsce przy rodzinnym stole. Podczas odrabiania lekcji wszystkie gadżety elektroniczne (od telefonów i tabletów po piloty) powinny zostać odłożone w miejsce poza zasięgiem wzroku. Na blacie biurka lub stołu powinny znajdować się wyłącznie rzeczy potrzebne do nauki. Pozwólmy dziecku, by poświęciło się wyłącznie jednej aktywności, a co za tym idzie – nie dopytujmy o to co było w szkole, czy chce herbatę i co jeszcze ma na zadanie. Odrabianie zadań lub jakąkolwiek naukę najlepiej jest zaplanować na początku, sporządzić listę rzeczy do zrobienia i podzielić je na konkretne etapy. Jeżeli dziecko ma przed sobą sporo nauki – powinno zaplanować również przerwy (najlepiej aktywne!).

Ucz się dziecko ucz, bo nauka to… Byle do wakacji!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.