ile śpi niemowlę

Sen niemowlaka – co musisz wiedzieć

Dziś na tapetę weźmiemy sobie sen niemowlaka. Jestem pewna, że wiele świeżo upieczonych Mam z jego powodu rwie sobie włosy z głowy. Nie da się ukryć, że sen naszego maleństwa, a zwłaszcza niespokojny sen niemowlaka potrafi spędzać nam rodzicom sen z powiek. Dlaczego jest tak ważny? Przede wszystkim dlatego, że wpływa na zdrowie i prawidłowy rozwój małego człowieka. Im młodsze dziecko, tym więcej snu potrzebuje. A niestety maleńkie dzieci nie zawsze śpią długo, do tego często nie potrafią zasnąć i płaczą. Ile śpi niemowlę i co robić, gdy niemowlę nie chce spać? O tym poniżej.

Ile śpi niemowlę?

Dziecko przyjaciółki przesypia kilka godzin, a twoje zaledwie dwie? Która z nas nie borykała się z tego typu problemem. A prawda jest taka, że maluszek śpi dokładnie tyle, ile potrzebuje – nie mniej i nie więcej. Każde dziecko jest inne, ma inny temperament, geny, wrażliwość, więc nie ma jednej reguły. Poza tym na łączną ilość dobowego snu dziecka wlicza się wszystko – nawet krótkie 10 minutowe drzemki. Podliczając wszystkie te akty snu, może okazać się, że dzidziuś śpi książkowo. A jak to wygląda w tych książkach? Według fachowych źródeł noworodek śpi zazwyczaj od 17 do 20 godzin, gdyż musi przystosować się do nowego środowiska i nowych warunków. Poza tym nie odróżnia dnia od nocy i dlatego budzi się zgodnie z własnym rytmem. Ile śpi niemowlę półroczne? Jest to kwestia 14-16 godzin. W tym wieku maluch odróżnia już dzień, który służy zabawie i noc, która przeznaczona jest dla odpoczynku. Roczne dziecko będzie spało jeszcze mniej. Zazwyczaj około 13 godzin na dobę. W dzień ucina sobie jedną drzemkę i raczej przesypia całą noc. Oczywiście są to dane książkowe służące jako takiej orientacji, dlatego trzeba pamiętać, że nasze dziecko wcale nie musi wpisywać się w te statystyki i nie będzie to oznaczało, że dzieje się z nim coś złego.

niespokojny sen niemowlaka

Co powoduje niespokojny sen niemowlaka?

Spokojny i niczym niezakłócony sen niemowlaka to marzenie każdego rodzica. Tymczasem, może dziać się tak, że maluch nie będzie mógł spać lub będzie często się wybudzał. Niespokojny sen niemowlaka może wynikać z różnych powodów. Poniżej prezentuję te najczęściej się powtarzające.

CHAOS

Niemowlę nie chce spać? Powodem może być chaos w jego życiu. Brzmi bardzo poważnie, ale prawda jest taka, że nasze maleństwo potrzebuje schematów i powtarzalności, żeby czuć się bezpiecznie i spokojnie. Potrzebuje więc każdego dnia o tej samej godzinie mieć karmienie, zabawę, kąpiel, tulenie i zasypianie. Wszelkie odstępstwa od tego będą wzbudzać w nim lęk. Zastanów się więc, czy zapewniasz dziecku tę jakże ważną powtarzalność. Jeśli nie, szybko to zmień.

PRZEMĘCZENIE

Niespokojny sen niemowlaka może też wynikać z przemęczenia dziecka. Z resztą my dorośli reagujemy tak samo – im bardziej jesteśmy zmęczeni, tym mamy większy problem z zasypianiem. W przypadku maluszka, nigdy nie sprawdzi się zasada – jak będzie zmęczone to szybko padnie. Nie warto więc przetrzymywać dziecka do późnych godzin licząc na to, że wtedy dłużej pośpi. Nic z tego!

GŁÓD

Niemowlę nie chce spać? Sprawdź, czy nie jest głodne. Pusty brzuszek u niemowlaków sprawia, że dziecko non stop się wybudza i płacze. Trzeba pamiętać, że maluchy karmione piersią będą wybudzać się częściej niż te, którym podaje się mleko modyfikowane. Jeśli nasze dziecko jest głodomorkiem, to na mur beton będzie budzić się częściej. Zadbaj więc, aby dziecko przed snem się najadło. Gdy zauważysz, że w połowie karmienia zasypia, delikatnie je wybudź, aby dokończyło jedzenie. W ten sposób będziesz mieć pewność, że maluch pośpi dłużej.

Co pomoże w usypianiu dziecka?

Na pewno zależy Ci na tym, aby sen niemowlaka był słodki i błogi. Jako, że nic nie dzieje się samo z siebie, a nasze dzieci nie zawsze ułatwiają nam życie, musimy postarać się nieco bardziej. Co możemy zrobić, aby maluch zasypiał szybciej? Na pewno warto wdrożyć w życie różne rytuały, które będziemy powtarzać każdego dnia. Bo tak, jak wspomniałam wyżej – rutyna to połowa sukcesu! Może to być puszczanie dziecku cichej muzyki lub śpiewanie kołysanek. Dobrym sposobem jest też głaskanie lub masowanie maluszka. Tego typu zabiegi wyciszą dziecko i zapewnią mu poczucie bezpieczeństwa. Należy też stworzyć odpowiednie warunki do spania. Co to oznacza? Przede wszystkim łóżeczko dziecko powinno stać w takim miejscu, gdzie nie ma przeciągu, nie jest ani za zimno, ani też zbyt gorąco. Materac do łóżeczka również powinie spełniać pewne wymogi. Polecam wybrać taki, który nie będzie zbyt miękki, a jednocześnie niezbyt twardy. Nie polecam wkładać ceratki pod prześcieradło dziecka, gdyż przy każdym ruchu malucha będzie szeleściła i tym samym wzbudzał niepokój. Co jeszcze pomoże?

jak usypiać dziecko

Kołdra obciążeniowa

O spokojny sen niemowlaka pomoże zadbać kołdra obciążeniowa, znana także pod nazwą kołdra sensoryczna. Mimo, że głównie przeznaczona jest dla maluchów z zaburzeniami psychofizycznymi, to jednak warto ją również wykorzystać do usypiania zdrowego maluszka. Tego typu kołdra zapobiegnie wybudzaniu się podczas każdej zmiany pozycji i przekręcania się z jednego boku na drugi.

Odpowiednie ubranko

Dziecko będzie spało lepiej w momencie, kiedy założymy mu na noc odpowiednie ubranko. Dobrym rozwiązaniem jest elastyczne body z długim rękawem i śpioszki z doszytymi stópkami. Nawet jeśli maluch odkryje się w nocy, chłód go nie obudzi. Uwaga! Zawsze lepiej wybrać śpiochy na zatrzaski, a nie na guziki.

Relaksująca kąpiel

Zasypianie ułatwi dziecku wcześniej przygotowana kąpiel. Ciepła woda z dodatkiem olejku lawendowego pomoże maluszkowi się zrelaksować i wyciszyć. Dzięki temu zaśnie szybciej. Trzeba jednak pamiętać, aby kąpiel nie trwała dłużej niż 5-10 minut.

Spowijanie dziecka

Spokojny sen niemowlaka może również zapewnić spowijanie. Owiń maluszka (włącznie z jego rączkami) dość ciasno kocykiem lub kołderką. Dzięki temu dziecko poczuje się bezpiecznie – jak w brzuchu mamy i szybciej zaśnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.