wątroba
Zdrowie

W roli głównej – zdrowa wątroba

Wątroba to jeden z najważniejszych organów w naszym ciele. Każdego dnia zachodzi w niej wiele procesów ważnych dla zdrowia i życia. Zdrowa wątroba nie tylko wydziela żółć – substancję, która warunkuje trawienie tłuszczów – ale także reguluje poziom hormonów, odtruwa organizm z toksyn, odpowiada za syntezę białek, przekształca składniki pokarmowe w energię i pomaga w utrzymaniu właściwej ciepłoty ciała. Nie bez powodu lekarze porównują ją do wielkiej fabryki. Ale to wszystko robi zdrowa wątroba. Niestety bardzo często nasze zaniedbania i dietetyczne grzeszki sprawiają, że wątroba zaczyna szwankować. Jeśli jest przeciążona, nie pracuje prawidłowo i wtedy pojawiają się różne problemy.

Co nie służy naszej wątrobie?

Istnieje wiele czynników odpowiedzialnych za to, że dotychczas zdrowa wątroba zaczyna nagle szwankować. Jest to m.in. nieodpowiednia dieta i nadużywanie alkoholu. Szczególnie tłuste, smażone na głębokim tłuszczu i ciężkostrawne potrawy nadwyrężają naszą wątrobę i prowadzą do jej stłuszczenia, a niekiedy nawet i uszkodzenia. Również cukier, a zwłaszcza fruktoza, działa na wątrobę niekorzystnie. Niektórzy twierdzą, że może być nawet gorsza niż alkohol. Co jeszcze? Na pewno spożywanie tłuszczów trans, które zawierają w sobie pakowane ciasteczka i ciasta, chipsy oraz fast foody. Zdrowa wątroba przestaje być sprawna w momencie długotrwałego przyjmowania leków (np. paracetamolu lub niektórych antybiotyków). Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że do gorszego funkcjonowania wątroby może przyczyniać się również stres.

co szkodzi wątrobie
tłuszcze zwierzęce i tłuste wędliny bardzo szkodzą wątrobie i prowadzą do jej stłuszczenia

Po czym poznać, że wątroba szwankuje?

Zazwyczaj pierwszym symptomem jest uczucie zmęczenia. Jeśli czujemy się ospałe i wyczerpane, mimo że dbamy o jakość i odpowiednią ilość snu, to może być znak, że nasza wątroba zaczyna gorzej pracować. Do innych objawów świadczących o problemach z wątrobą należą m.in. wzdęcia i problemy z wypróżnianiem, brak apetytu, świąd skóry i wyraźnie gorsze samopoczucie.

Co robić, żeby mieć zdrową wątrobę?

Nasza wątroba lubi systematyczne jedzenie, bo takie nie prowadzi do jej obciążenia i wtedy może pracować na najwyższych obrotach. Ceni sobie mniejsze porcje, zamiast obfitych posiłków. Lubi warzywa i niektóre zioła, bo te wspomagają jej pracę. Pomaga jej także spokojny tryb życia oraz brak otyłości. Nie lubi papierosów i dużych dawek alkoholu, więc warto ograniczyć je do minimum, a jeszcze lepiej – całkowicie z nich zrezygnować. Co jeszcze możemy zrobić, aby nasza wątroba pozostawała zdrowa i pracowała jak należy?

zdrowa wątroba co jeść
warzywa wspomagają właściwe funkcjonowanie wątroby

Mniej tłuszczów zwierzęcych

Chcąc strawić tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, nasza wątroba musi się solidnie napracować, co może być dla niej obciążające. Dlatego aby pozostawała w dobrej formie, warto zamienić tłuszcze zwierzęce na roślinne, jak np. oliwa z oliwek czy olej rzepakowy.

Zdrowa wątroba = warzywa

Wątroba będzie pozostawała w dobrej formie, jeśli naszą dietę wzbogacimy w warzywa. Najlepsze będą te, które zawierają dużo witaminy B1, B2, B6 i PP. Warto więc zaprzyjaźnić się z brokułami, kapustą, zieloną sałatą i kukurydzą. Uwaga! Najlepsze dla wątroby są warzywa gotowane – tradycyjnie w wodzie lub na parze. Z surowymi lepiej nie przesadzać.

Zdrowa wątroba = powolne jedzenie

Wątroba może zacząć szwankować, jeśli obciążymy ją zbyt dużymi porcjami, a także zbyt pośpiesznym spożywaniem poszczególnych posiłków. Zadbajmy więc o to, aby każdego dnia jeść 5 posiłków, a każdy z nich spożywać na spokojnie, bez zbędnego pośpiechu. Dokładnie przeżuwając kęs za kęsem, ułatwimy naszej wątrobie dostarczanie odpowiednich ilości żółci, tak niezbędnych do strawienia jedzenia. I jeszcze jedno – posiłki i napoje powinny mieć odpowiednią temperaturę (nie mogą być bardzo gorące lub bardzo zimne).

Zioła dla wątroby

Istnieją zioła, które bardzo służą naszej wątrobie. Jest to przede wszystkim ostropest plamisty. Zawiera on substancję, która zwiększa zdolności regeneracyjne komórek wątroby, działa przeciwzapalnie, żółciotwórczo i odtruwająco. Dobrym rozwiązaniem jest też dziurawiec, który wykazuje działanie żółciopędne, a do tego wspomaga trawienie po tłustym posiłku i zapobiega tworzeniu się kamieni. Wśród przypraw wspomagających pracę wątroby wymienia się także majeranek, tymianek, kminek, oregano i miętę.

Stop dla słodyczy i soli

Dbając o zdrowie naszej wątroby należy bardzo ograniczyć spożywanie słodyczy i soli. Jeśli nie potrafimy obejść się bez słodkości, to jedzmy je 1-2 razy w tygodniu, nie częściej. Zamiast kupnych „rarytasów”, dobrze jest postawić na domowe wypieki. Pyszne ciasteczka można przygotować w zaledwie kilka minut. W Internecie można też znaleźć wiele fajnych przepisów na tzw. fit ciasta, które zawierają o wiele mniej tłuszczu i cukru niż tradycyjne wypieki. Poza nimi, z diety warto wyeliminować mocną kawę oraz potrawy pikantne.

Zdrowa wątroba – suplementy diety

hepatil na wątrobę
Hepatil Complex dba o wątrobę kompleksowo

Bardzo pomocne w dbaniu o zdrową wątrobę są suplementy diety. Zwłaszcza jeśli mamy skłonność do kuchni polskiej, a więc kuchni dość tłustej, warto zadbać o taką suplementację. W aptekach można znaleźć kilka atrakcyjnych propozycji. Osobiście mogę polecić HEPATIL (sprawdź TU), który wspomaga pracę wątroby, a przede wszystkim przyczynia się do właściwego metabolizmu tłuszczów oraz HEPATIL COMPLEX (sprawdź TU), który zawiera aż 4 składniki w 1 kapsułce i dzięki temu wspiera wątrobę kompleksowo. O ile klasyczny Hepatil zawiera w swoim składzie cholinę oraz L-asparaginian L-ornityny przyspieszający procesy odtruwania, o tyle Hepatil Complex obok choliny zawiera również fosfolipidy, witaminę E, która zabezpiecza przed wolnymi rodnikami oraz B6 wspierającą metabolizm energetyczny komórek.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.