typy skóry
Czas wolny,  Zdrowie

Rodzaje cery i ich potrzeby

Zdrowa, zadbana i wolna od niedoskonałości cera to najlepsza wizytówka każdej kobiety. Nieważne, jak super ciuchy będziemy mieć. Nieważne, jak drogimi dodatkami będziemy się otaczać. Gdy nasza skóra będzie przesuszona, szara, pozbawiona blasku i pełna niedoskonałości, wszystko inne na nic się zda. Mimo, że tyle mówi się o właściwej pielęgnacji, to jednak wiele z nas każdego dnia popełnia ten sam błąd – źle dobiera kosmetyki do rodzaju cery i zapomina o jej potrzebach. Ja też czasami zapominam, czego potrzebuje moja cera sucha i traktuję ją po macoszemu. Dopiero, gdy na skórze pojawiają się niedoskonałości i bolesne przesuszenia, zaczynam być dla niej bardziej łaskawa. Moje drogie, nie ma co – o skórę trzeba dbać najlepiej jak tylko się da. Jeśli nie jesteście przekonane, czego dokładnie potrzebuje wasza cera, poniżej krótka ściąga. To do dzieła!

Rodzaje cery – cera sucha

Rodzaje cery mogą być różne. W ostatnim jednak czasie większość z nas ma skórę suchą. Dzieje się tak dlatego, że coraz więcej czasu spędzamy w pomieszczeniach klimatyzowanych, bez ograniczeń korzystamy ze słońca lub solarium, nie dbamy o dostateczne nawilżanie organizmu. Cera sucha, mimo iż z pozoru wydaje się mało kłopotliwa, może przysporzyć wielu problemów. Gdy zostanie zaniedbana zacznie się łuszczyć, szczypać i piec. Może też wykazywać większe skłonności do zaczerwienienia. Staje się mniej elastyczna i bardziej cienka. Mogą na niej występować przebarwienia. Cera sucha niewłaściwie pielęgnowana szybciej się starzeje. To właśnie na niej bardziej widać wszelkie zmarszczki – wokół oczu i ust. Posiadaczki cery suchej muszą przykładać dużą wagę do codziennej pielęgnacji. Prawidłowa pielęgnacja to nie tylko sumienne nawilżanie, ale także, a może i przede wszystkim dostarczanie skórze wielu cennych składników wiążących wodę i natłuszczających. Są to m.in. ceramidy, witaminy oraz kwas hialuronowy.

skóra sucha pielęgnacja

Cera sucha nie lubi zwykłego mydła. Pod jego wpływem przesusza się jeszcze bardziej i boleśnie podrażnia. Nie lubi też maseczek o działaniu ściągającym i peelingów gruboziarnistych. Nie przepada też za częstym opalaniem i dymem papierosowym. Co zatem lubi? Na pewno będzie wdzięczna za delikatne mleczka i śmietanki do demakijażu, jak również tonik bezalkoholowy. Z peelingów warto wybierać drobnoziarniste lub enzymatyczne. Nie należy ich jednak stosować częściej niż raz na dwa tygodnie. Jeśli chodzi o kremy to dobrym rozwiązaniem będzie krem odżywczy – do stosowania na dzień oraz nawilżający na noc. Dwa razy w tygodniu warto stosować maski głęboko nawilżające. Dobrze jest też zainwestować w nawilżacz powietrza.

Rodzaje cery – cera mieszana

Cera mieszana to jak sama nazwa na to wskazuje, pomieszanie kilku rodzajów skóry – a dokładnie dwóch: suchej i tłustej. Zazwyczaj policzki i skronie wykazują tendencje do przesuszania się, z kolei strefa T, a więc czoło, nos i broda wykazuje skłonności do przetłuszczania się i błyszczenia. Cera mieszana jest trudna w pielęgnacji i niestety łatwo się podrażnia. Właścicielki skóry mieszanej przede wszystkim muszą utrzymać właściwy poziom lipidów w strefie suchej i przeciwdziałać błyszczeniu się partii tłustych. W codziennej pielęgnacji przydatne będą dwa kremy – nawilżający do policzków oraz matujący, czyli redukujący wydzielanie sebum do strefy T. Do codziennego mycia twarzy należy stosować żele lub mleczka do cery mieszanej. Warto też stosować tonik. Szczególnie poleca się tonik ściągająco-oczyszczający do strefy T. Peelingi nie są zabronione, trzeba tylko sięgać po te właściwe. W przypadku cery mieszanej są to peelingi ziarniste i enzymatyczne.

skóra mieszana pielęgnacja

Rodzaje cery – cera tłusta

Omawiając rodzaje cery nie możemy pominąć skóry tłustej. Wbrew pozorom nie dotyczy ona tylko ludzi młodych, w okresie dojrzewania. Osoby dojrzałe także mogą się z nią zmagać. Czym charakteryzuje się cera tłusta? Przede wszystkim jest dość gruba i bardzo błyszcząca. Świecenie potrafi być tak intensywne, że niczym nie można go zamaskować. Cera tłusta to także rozszerzone pory z zaskórnikami, które niestety widoczne są gołym okiem. Jedynym jej plusem jest chyba to, że dość dobrze znosi czynniki atmosferyczne takie jak: zimno, wiatr i słońce, zmiany temperatur, a także wolniej ulega starzeniu się. Nawet w wieku starszym i podeszłym nie ulega wysuszeniu. Przy pielęgnacji tłustej cery należy zwracać szczególną uwagę na zmniejszanie grubości warstwy rogowej naskórka i regulację funkcjonowania gruczołów łojowych. Cera tłusta będzie wdzięczna za kosmetyki dedykowane wyłącznie jej potrzebom. Do mycia twarzy nie należy stosować zwykłych mydeł, ani preparatów na bazie alkoholu. Poleca się za to toniki bezalkoholowe, które można stosować nie tylko rano, ale również w ciągu dnia, dla odświeżenia. Jeśli chodzi o kremy to najlepszym wyborem będzie krem matujący na dzień oraz regulujący pracę gruczołów łojowych – na noc. Raz w tygodniu warto zastosować peeling – ziarnisty lub enzymatyczny. W sezonie letnim należy stosować kremy z filtrami UVA i UVB.

skóra tłusta pielęgnacja

Rodzaje cery – cera naczynkowa

Cera naczynkowa to bolączka wielu osób. Swoim właścicielkom potrafi przysporzyć wielu problemów. Jej cechą charakterystyczną jest widoczność małych rozszerzonych naczynek krwionośnych na twarzy, zwłaszcza w okolicach nosa, brody i na policzkach. Cera naczynkowa jest też dość cienka, przez co bywa bardzo delikatna i wrażliwa, szczególnie na zmiany warunków atmosferycznych oraz niewłaściwie dobrane kosmetyki. Pielęgnacja takiej skóry powinna być delikatna i polegać przede wszystkim na wzmocnieniu kruchych naczyń. Nie powinno się jej podrażniać gruboziarnistymi peelingami. Poleca się za to stosowanie łagodnych środków myjących, przeznaczonych do cery naczyniowej. Dobrym rozwiązaniem są maseczki nawilżające i łagodzące. Bardzo ważna jest też ochrona przeciwsłoneczna – nie tylko w lecie, ale także w ciągu całego roku. Specjalna pielęgnacja wymaga także pilnowania swojego trybu życia i unikania gorących i pikantnych potraw. Niewskazane jest długie przebywanie na słońcu, które może się przyczyniać do pękania naczynek. Miłośnicy gorących kąpieli powinni uważać, bowiem wysokie temperatury nie są wskazane dla delikatnej naczyniowej skóry. To samo tyczy się sauny i solarium – dobrze z nich zrezygnować.

cera naczyniowa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.