Zdrowie

Rasa psa idealna dla rodziny: labrador

Szukacie czworonożnego przyjaciela dla was i waszych dzieciaków? Nie każda rasa psa jest odpowiednia dla dzieci – niektóre psiaki nie lubią zabaw, inne obawiają się nieprzewidywalnych małych towarzyszy, a jeszcze inne mogą wzbudzać strach u dzieci. Labrador jest idealnym wyborem dla rodziny – sprawdź dlaczego!

Jaki jest labrador?

Labrador retriever to bardzo przyjazna ludziom rasa psa. Labradory to wesołe psiaki, które bardzo przywiązują się do rodziny i nie lubią samotności. Wykazują się dużą wrażliwością, mają ogromne pokłady cierpliwości i są wyrozumiałe. Cieszą się z kontaktu z ludźmi i mają niesamowicie łagodne usposobienie. Dlatego to świetne psy dla rodziny z dziećmi. Nie nadają się do bycia stróżem, bo uwielbiają wszystkich ludzi, więc nawet włamywaczy potraktują przyjaźnie. Labradory są pełne energii, więc trzeba mieć na uwadze, że wymagają poświęcania im czasu na zabawy. Należy także uważać przy kontaktach labradorów z małymi, kilkuletnimi dziećmi, bo mogą je niechcący przewrócić, gdy będą chciały się przywitać czy zachęcić do zabawy. Labradory są mało uważne, zwłaszcza gdy chcą się bawić lub cieszą się, że kogoś widzą.

Wychowanie labradora

Labradory szybko się uczą – idzie im to sprawniej niż innym rasom. Uwielbiają współpracę z człowiekiem, więc można je wyszkolić. Tym bardziej, że są bardzo inteligentne i chętnie poddają się szkoleniu, aczkolwiek trzeba być konsekwentnym w ich wychowywaniu. Aby labradory się nie znudziły poleceniami, należy im urozmaicać ćwiczenia. Wychowanie labradorów należy zacząć już od etapu szczeniaka, bo te radosne i uwielbiające zabawę psy mogą się za bardzo rozbestwić. Absolutnie nie wolno stosować przymusu fizycznego, bo labradory tego nie znoszą i nie można być zbyt surowym, bo wtedy odmówią współpracy.

Żywienie: jaka karma dla szczeniaka labradora?

Labrador uwielbia jeść, a już szczególnie w okresie szczenięcym. Konieczne jest ustalenie stałych pór posiłków. Najlepiej karmić szczeniaka 3-4 razy dziennie, po spacerze, a ostatni posiłek dawać o 18, by szczenię nie szło spać najedzone. Karma dla szczeniaka powinna być zbilansowana i zawierająca wszystkie niezbędne dla rozwoju psiaka składniki – np. taka jak karma Purina Pro Plan (więcej o tym na stronie www.optymalnystart.pl). Dodatkowo można podawać im preparaty na ochronę stawów.

Żywienie dorosłego labradora

Zamiłowanie labradora do jedzenia nie jest jedynie typowe dla szczenięcego okresu. Dorosły labrador także je wszystko, co mu wpadnie do pyska, dlatego trzeba kontrolować ilość podawanej karmy. Między posiłkami nie należy dawać mu przekąsek, z wyjątkiem nagród podczas szkolenia. Przekarmianie może to skutkować nie tylko zbytnim przybraniem na wadze psa, ale też zrobić z labradora bardzo wybrednego. Dorosły labrador powinien jeść dwa razy dziennie i mieć zapewnioną chwilę odpoczynku po jedzeniu.

Pielęgnacja

Labrador linieje dwa razy do roku. W tym okresie należy go czesać kilka razy dziennie. Sierści będzie sporo, ale łatwo się ją sprząta. Poza tym okresem, labrador nie wymaga żadnych dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych prócz standardowych, takich jak kąpanie i regularne czesanie. Można ewentualnie kąpać go w szamponie dla psów o krótkiej sierści. Labrador uwielbia wodę, ale niekonieczne kąpiel – jeśli chce się go kąpać, to najlepiej zacząć już od okresu szczenięcego i robić to regularnie, by psiak się przyzwyczaił do tego zabiegu.

Zalety i wady labradora

Labrador to łagodny, żywiołowy, wesoły psiak o dużej inteligencji. Odpowiednio wychowany może sprawić wiele radości rodzinie i stać się nieodłącznym towarzyszem zabaw. Jeśli jednak nie masz czasu na zajmowanie się psem, nie wybieraj tej rasy. Labrador pozbawiony zabawy i znudzony staje się absorbujący, bo domaga się ciągłej atencji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.