Pozwólmy dziecku na kreatywność
Dzieci,  Hobby

„Przydasie” i kreatywne dziecko

Znam osoby, które całe życie chomikują rzeczy z pozoru niepotrzebne. Wszystko przecież może się przydać…  Potencjalne „przydasie” zalegają w pudełkach, szufladach i koszach. Manię zbierania i odkładania należy mieć stale pod kontrolą, by się nie wymknęła i nie zaczęła żyć własnym życiem. Wszystko się zmienia jeżeli w domu są dzieci – wówczas naprawdę wszystko może się przydać!

Odkąd starsza córeczka zainteresowała się plastyką, zaprzyjaźniła z kredkami, poskromiła klei i oswoiła nożyczki – wspólnie gromadzimy „przydasie” w specjalnej komodzie. Wszystko jest ładnie posegregowane i każda z pozornie zbędna rzecz ma swoje miejsce. W szufladach mamy: rurki po papierze toaletowym, pokrywki ze słoików, nakrętki z butelek pet, różne plastikowe podkładki, pojemniczki i wnętrzności z czekoladowych jajek niespodzianek, stare doniczki, stare drewniane łyżki i szpachelki, patyczki po lodach, małe słoiczki itd…

Wszystkim tym rzeczom nadajemy nowe znaczenia, tworzymy przeróżne artystyczne twory.  Czasem takie robótki inicjuję ja, ale coraz częściej jest tak, że to właśnie córka samodzielnie sięga do szuflad i wyciąga z ich czeluści te „śmieci”, które akurat są jej potrzebne do zrealizowania samodzielnie wymyślonych projektów. Wyobraźnie ma niesamowitą, co bardzo mnie cieszy.

Z rurek po papierze toaletowym robi lornetki lub lunety dla młodszego rodzeństwa, a dla siebie kolejne postacie do papierowego teatrzyku. Z małych słoiczków powstają niesamowite świeczniki – słoiki malujemy farbami akrylowymi i oblepiamy różnymi motywami wyciętymi z bibuły, do środka wkładamy mały tealight. Na patyczkach po lodach powstają pacynki lub używamy ich do stworzenia ramek z obrazkami na kolorowym kartonie. Stare gliniane doniczki są odświeżane, malowane farbami i ozdabiane metodą serwetkową.

Szuflady pełne „przydasiów” świetnie radzą sobie z nudą w czasie długich zimowych wieczorów i zdecydowanie rozwijają kreatywność i wyobraźnię dziecka. Poza tym przetwarzanie „śmieci” to rewelacyjna alternatywa dla kolorowanek oraz świetna zabawa, którą można połączyć z edukacją ekologiczną.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.